کد خبر : 60751
تاریخ انتشار : دوشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۵

جولان موتورسواران و ایجاد وحشت برای شهروندان در اقلید

جولان موتورسواران و ایجاد وحشت برای شهروندان در اقلید
جولان موتورسواران در سطح خیابان ها، معابر و تفرجگاه های شهرستان اقلید، موجب وحشت و ناامنی شهروندان این شهر شده و این امر نیاز به وجود پیست موتورسواری با استانداردهای لازم در شهر اقلید را بیش از پیش نشان می دهد، مطالبه ای که بیش از 15 سال پیگیری شد و همچنان نتیجه ای نداشت. ؛

جولان موتورسواران در سطح خیابان ها، معابر و تفرجگاه های شهرستان اقلید، موجب وحشت و ناامنی شهروندان این شهر شده و این امر نیاز به وجود پیست موتورسواری با استانداردهای لازم در شهر اقلید را بیش از پیش نشان می دهد، مطالبه ای که بیش از ۱۵ سال پیگیری شد و همچنان نتیجه ای نداشت.

باتوجه به اینکه موتورسیکلت از جمله وسایل نقلیه کم حجم و ارزان قیمت، با مصرف اندک بنزین در کشور محسوب می شود، موردتوجه بسیاری از اقشار مختلف مردمی در حمل و نقل بار و مسافر و تفریح و … است، اما انچه که این امر را به معضلی بزرگ و عاملی برای وحشت و ناامنی شهروندان شهر اقلید تبدیل کرده، عدم استفاده درست برخی از جوانان و نوجوان از موتورسیکلت و اجرای حرکات نمایشی و رعب آور در سطح معابر به ویژه تفرجگاه های شهر است.

رفتارهای مخاطره‌آمیز و پرریسک موتورسواران در سطح شهر، نه تنها موجب ناامنی رفت و آمد در خیابان‌ها و معابر و تفرجگاه ها برای شهروندان است بلکه بارها موجب وقوع اتفاقات وحشتناک و تصادفات مرگبار رانندگی نیز شده است.

موضوعی که این روزها موجب گلایه و مطالبه بسیاری از شهروندان اقلیدی شده، اقدامات غیرمتعارف برخی از موتورسواران ازجمله تک چرخ زدن، مارپیچ رفتن، پرصدا کردن اگزوز موتور، ایجاد آلودگی صوتی و آلودگی هوا، عدم رعایت قوانین رانندگی برای حفظ سلامت جان خود و عابران، لایی کشی، جنون سرعت، اجرای حرکات نمایشی خطرناک و… است که موجب ترس و وحشت مردم این شهر شده است و لذا شهروندان خواستار اقدام مؤثر و رسیدگی مسؤولان مربوطه در مقابله با حریم شکنی ها و بازی با جان موتورسواران و عابران هستند.

همچنین موضوع دیگری که موجب نگرانی بسیاری از خانواده ها شده است، موتورسواری جوانان و نوجوانان این شهر در جاده طریق الرضا است. مکانی که استانداردهای لازم برای موتورسواری را ندارد اما جوانان و نوجوانان شهر آن را به پیستی برای موتورسواری تبدیل کرده اند که غیرایمن بوده و سلامت جان آن ها را تهدید کرده و به خطر می اندازد.

تردد موتورسواران به پارک ها و تفرجگاه های سطح شهر اقلید به ویژه تفرجگاه محمدرسول الله که کودکان و یا سالمندان را در هنگام بازی یا پیاده روی با خطرات جدی مواجه کرده و بعضاً با حرکات نمایشی، سرعت زیاد و آلودگی صوتی و محیطی همراه است موجب انتقاد و گلایه و مطالبه شهروندان از شهرداری و پلیس راهنمایی و رانندگی شده است.

سرپرست شهرداری اقلید در این زمینه چنین اظهار داشت: پارک‌ها و بوستان‌ها به عنوان فضایی برای استراحت و گذران اوقات شهروندان مورد استفاده قرار می‌گیرد تا ساعاتی در کنار خانواده از فضای سرسبز و بانشاط پارک‌ها استفاده کنند اما متأسفانه برخی از راکبین موتورسیکلت‌ها علیرغم پیام‌های هشدار و تذکرات با بی توجهی و عبور از موانع فیزیکی، موجب ناامنی و سلب امنیت در مکان‌های عمومی به ویژه پارک‌ها و بوستان‌های سطح شهر شدند.

سیدمجتبی افضلی با اشاره به بازدید چند روز گذشته از پارک های سطح شهر که با همراهی فرمانده انتظامی شهرستان صورت گرفت و با بیان اینکه برخی از راکبان موتورسیکلت‌ه، علیرغم پیام‌های هشدار و تذکرات، با عبور از موانع فیزیکی، سبب ناامنی و سلب آرامش شهروندان در پارکها و تفرجگاه های سطح شهر شده اند، از افزایش اقدامات پیشگیرانه شهرداری با همکاری نیروی انتظامی جهت کنترل تردد موتورسیکلت سواران در پارکهای سطح شهر اقلید خبر داد.

افضلی با تأکید بر این نکته که تردد موتورسیکلت‌ها در پارک‌ها و بوستان‌ها ممنوع بوده و بهبود این شرایط نیاز به همکاری تمامی نهادها بویژه نیروی انتظامی دارد، اظهار داشت: از آنجایی که باید در پارک‌ها از لحاظ عمرانی، موانع لازم برای جلوگیری از ورود راکبین قانون شکن ایجاد شود، در بازدید مشترکی که به این منظور با حضور فرمانده نیروی انتظامی شهرستان و کارشناسان شهرداری صورت گرفت، مقرر شد در کنار اقدامات صورت گرفته همچون نصب تابلو و علائم ترافیکی، ایجاد پارکینگ و حفظ و تعمیر موانع موجود، در نقاط جدیدی که در جریان این بازدید جانمایی شد نیز مانع جدید ایجاد شود.

وی تصریح کرد: بسیاری از موارد بررسی شده، اجرایی و مابقی در دستور کار قرار گرفت.

رئیس هیأت موتورسواری و اتومبیل رانی شهرستان اقلید در گفت و گو با خبرنگار فارس در این شهرستان بیان داشت: ۷۰ درصد جامعه را جوانان تشکیل می دهند که باید به نیازهای هیجانی و عاطفی آن ها توجه داشت.

احسان تدین افزود: ایجاد امکانات لازم ورزشی و رفاهی و تفریحی برای جوانان می تواند اقدامی مؤثر در راستای تحقق این هدف باشد.

وی با بیان اینکه موتورسواری و اتومبیل رانی یکی از پرهیجان ترین ورزش ها در بین جوانان است که در دو رشته موتورکراس نمایشی و ریس سرعتی انجام می شود، اظهار داشت: احداث مجموعه پیست می تواند علاوه بر جذب جوانان وپرکردن اوقات فرغت به صورت سالم، آن ها را از تفریحات ناسالم مانند اتومبیل رانی و موتورسواری خارج از هنجار و غیراصولی در سطح شهر و تفرجگاه ها و اتوبان ها دور کند.

تدین به عدم وجود مکانی مناسب برای موتورسواری و اتومبیل رانی در شهر اقلید اشاره کرد و گفت: از سال ۱۳۸۶ پیگیری های بسیاری در این مورد با ارگان های مربوطه انجام اما بی تفاوتی بسیاری از مسؤولان شهرستانی مانع به نتیجه رسیدن پیگیری ها شد.

رئیس هیأت موتورسواری شهرستان اقلید عنوان داشت: در سال ۱۳۹۳ با همکاری رئیس وقت دانشگاه آزاد اسلامی اقلید، نخستین پیست موتورسواری این شهرستان در مجتمع فرهنگی، رفاهی و ورزشی دانشگاه آزاد این شهرستان با هزینه شخصی خودم راه‌اندازی شد اما با تغییر ریاست دانشگاه و عدم انعقاد قرارداد با دانشگاه، این پیست تعطیل شد.

تدین به پیگیری های انجام شده برای اخذ زمین توسط هیأت موتورسواری و اتومبیل رانی شهرستان اقلید و لزوم مساعدت مسؤولان شهرستانی اشاره و بیان کرد: متأسفانه با وجود پیگیری های حدود ۱۰ ساله در این زمینه هنوز جوابی دریافت نشد به طوری که جلسات متعدد با ازگان های مختلف برگزار شد که قول همکاری دادند اما پس از مدتی، بی نتیجه و بلاتکلیف ماند.

وی به نقش شهرداری ها و همکاری این نهاد با هیأت موتورسواری و اتومبیل رانی در شهرستان های مختلف اشاره کرد و گفت: شهرداری و شورای اسلامی شهر اقلید می تواند نقش مؤثری در انجام این کار و واگذاری زمین و راه اندازی پیست داشته باشد.

تدین یادآور شد: اختصاص زمین به هیأت موتورسواری و اتومبیل رانی جنبه عمومی داشته و به مالکیت اداره ورزش و جوانان در می آید و به شخص اهدا نمی شود و اگر کاری صورت گیرد، در راستای پیشرفت شهرستان و رفع نیاز جوانان شهر است از این رو حمایت و همکاری جدی مسؤولان را می طلبد.

رئیس هیأت موتورسواری و اتومبیل رانی شهرستان اقلید پس از اشاره به پیگیری های بی نتیجه چندین ساله، بیان داشت: امسال با همراهی سرپرست اداره ورزش و جوانان و مراجعه به فرمانداری و کسب قول مساعدت و حمایت فرماندار، چشم انتظار تحقق این مطالبه و اختصاص زمین مناسب برای راه اندازی پیست موتورسواری و اتومبیل رانی شهرستان اقلید هستیم.

وی در پایان سخنان خود بر اهمیت و تأثیر ترویج و نهادینه کردن فرهنگ صحیح به منظور استفاده درست و ایمن از موتورسیکلت در انجام امور مختلف کاری و تفریحی و لزوم ارائه آموزش همگانی تأکید کرد و به برگزاری همایش موتورسواران ایمن و اهدای بیش از ۱۰۰ کلاه ایمنی به موتورسواران جهات ترویج فرهنگ موتورسواری ایمن اشاره کرد که به همت هیأت متورسواری و اتومبیل رانی شهرستان صورت گرفت.

به گزارش فارس، همانگونه که در گزارش عنوان شد و مورد تأیید همه نیز می باشد باید زمینه و بستر ایمن، مناسب و استاندارد و ایده آل برای اوقات فراغت جوانان و نوجوانان فراهم شود تا هیجان جوانی آن ها موجب ایجاد جامعه پرنشاط و شاد شود.

عشق به سرعت و دیده شدن در اجتماع ازجمله علایقی است که ناشی از هیجانات دوران جوانی و نوجوانی است، در بسیاری از جوانان و نوجوان وجود دارد و عدم ایجاد بستر مناسب برای تخلیه این هیجان به معضلی در شهرستان اقلید تبدیل شده و نگرانی خانواده ها و ترس و وحشت آن ها را به وجود آورده است.

وحشتی که تنها عابران پیاده و خانواده ها و گردشگران در تفرجگاه ها و بوستان ها را تهدید نمی کند بلکه اضطرابی همیشگی برای خانواده جوانان و نوجوانان موتورسوار نیز می باشد که دلواپس سلامت جان فرزندانشان هستند پس ضروری است که برای این قشر، برنامه‌ریزی‌های مناسب صورت گیرد.

مهم ترین نیاز و مؤثرترین اقدامی که در این زمینه می تواند صورت گیرد، اختصاص زمین و راه اندازی مجموعه استاندارد موتورسواری و اتومبیل رانی است که مساعدت مسؤولان شهرستانی را می طلبد تا همراه با فرهنگ سازی، آموزش و رعایت قوانین و مقررات، موتورسواری بجای رعب و وحشت و مخاطره جان و سلامت افراد، به بستری برای شادابی و نشاط جامعه تبدیل شود.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

css.php