کد خبر : 59881
تاریخ انتشار : یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰ - ۲۱:۴۷

شفاف سازی مدیرعامل آب منطقه ای استان درمورد سد تنگ سرخ ؛

سد تنگ سرخ همه مجوزهای زیست محیطی را دارد/مصوبه ۱۰۰ میلیون مترمکعب آب سد تنگ سرخ برای شیراز کذب است + اینفوگرافی

سد تنگ سرخ همه مجوزهای زیست محیطی را دارد/مصوبه ۱۰۰ میلیون مترمکعب آب سد تنگ سرخ برای شیراز کذب است + اینفوگرافی

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد ضمن تشریح روند اخذ مجوزهای سد تنگ سرخ از دهه هفتاد تاکنون، به ابهاماتی که روزهای اخیر باعث ایجاد حساسیت هایی پیرامون این سد شده، پاسخ داد. به گزارش سلام دنا ، سد تنگ سرخ و نحوه تعیین حق آبه های آن  این روزها در فضای

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد ضمن تشریح روند اخذ مجوزهای سد تنگ سرخ از دهه هفتاد تاکنون، به ابهاماتی که روزهای اخیر باعث ایجاد حساسیت هایی پیرامون این سد شده، پاسخ داد.

به گزارش سلام دنا ، سد تنگ سرخ و نحوه تعیین حق آبه های آن  این روزها در فضای مجازی و حقیقی استان به یکی از مهمترین چالش های تبدیل شده است و فعالان اجتماعی و زیست محیطی نسبت به موضوع سد ،مجوزها و حق آبه ها واکنشهای زیادی نشان  داده اند که مدیر عامل شرکت آب منطقه ای    استان کهگیلویه بویراحمد همه فرآیندها در رابطه این سد و مجوزهای آن را برای افکار عمومی شفاف سازی کرد .

مطالعات سد تنگ سرخ از دهه ۷۰ آغاز، در سال ۱۳۸۹ مطالعات پایان یافت

رسول فرهادی در نشست با خبرنگاران ضمن تبریک هفته وحدت و  ولادت با سعادت نبی اکرم (ص)  با بیان اینکه این روزها سد تنگ سرخ در فضای مجازی استان در صدر اخبار استان قرار گرفته است گفت:مطالعات سد تنگ سرخ از دهه ۷۰آغاز و بر اساس ماده ۲۷۰با امضای وزیر نیرو وارد فاز عملیاتی شد.

رسول فرهادی افزود: در سفر هیئت محترم  دولت به استان وبا اقدامات خوبی که از سوی مسولان استان صورت گرفت ، اعتباراتی در بخشهای زیرساخت و توسعه کلیه بخشهای استان در نظر گرفته شد که بارقه های امید در دل مردم زنده شد.

وی با اشاره به برخی سوالات در مورد سد تنگ سرخ در فضای رسانه ای خاطرنشان کرد: نقدهای صورت گرفته باعث می شود تا روح مطالبه گری در جامعه زنده و پویا باشد و ما نیز بر این مبنا قرار گذاشتیم نشستی تحت عنوان روشنگری برای مردم و به نمایندگی از آنها با اصحاب رسانه برگزار کنیم.

فرهادی اضافه کرد: مطالعات سد تنگ سرخ از دهه ۷۰ آغاز، در سال ۱۳۸۹ مطالعات پایان یافت و بر اساس ماده ۲۱۵ که برای همه طرح های ملی مورد نیاز است، با امضای وزیروقت نیرو  تایید و برای اخذ کد اجرایی به سازمان برنامه کشور ارسال و نهایتا پس از اخذ ردیف اجرایی در سال۹۰ وارد فاز عملیاتی شد و تا امروز در این قرارداد ۳۸ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

تشابه اسمی سد تنگ در محدوده کمربندی شیراز با سد تنگ سرخ یاسوج دلیل ایجاد چالش ها

مدیرعامل آب منطقه ای کهگیلویه وبویراحمد عنوان داشت: همچنین سد دیگری با همین نام در استان فارس وجود دارد که  تشابه اسمی باعث شد تا در خصوص این سد  چالش هایی ایجاد شود، این تشابه اسمی باعث شد تا اشکالات آن سد به نام این سد تمام شود و بخشی از چالش‌های به وجود آمده به این دلیل است.

مدیرعامل آب منطقه‌ای کهگیلویه و بویراحمد ضمن تشریح مشخصات و موقعیت مکانی سد تنگ سرخ شیراز در محدوده کمربندی شهر شیراز قراردارد گفت: تامین آب ۱۲میلیون متر مکعب که بخشی از کشاورزی و محیط زیست شهر شیراز در آن سد است.

در حالیکه سد تنگ سرخ یاسوج در محدوده  روستاهای تنگ سرخ بویراحمد قراردارد و ۱۲۵  میلیون متر مکعب آب پشت این سد قرار است برای اهداف مشخص شده به مصرف برسد.

فرهادی افزود: حجم مخزن سد ۱۲۵ میلیون متر مکعب و تنظیم آن ۱۵۷ میلیون متر مکعب است که با هدف شرب یاسوج و صنعت و کشاورزی و محیط زیست شهرستان بویراحمد و بخشی از شرب شهر شیراز است .

 وی افزود :هم‌اکنون که هیچ‌سدی بر رودخانه بشار وجود ندارد جیره بندی آب در شهر های یاسوج و مادوان و…مشهود است و با حفر چاههای اضافه وبرداشت آب زیر زمینی قابلیت تامین آب  این مناطق وجود ندارد ولی فقط  با سد سازی می توان سیلاب های زمستانه را مهار و در فصل تابستان  و ماه‌های گرم استفاده نمود، بنابراین ضرورت وجود  سد برای تامین هر شهری مشهود است.

فرهادی خاطرنشان کرد: وضعیت آب شرب یاسوج پایدار نبوده و تامین این آب از چشمه، چاه و پمپاژ از رودخانه است که چاه ها وضعیت مناسبی هم ندارند. با توجه به تغییرات اقلیمی و گرم شدن هوا، هیچ راهی جز مهار سیلاب ها برای استفاده وجود ندارد.

مدیرعامل آب منطقه ای استان اضافه کرد: خشکشالی و افزایش جمعیت نیز باعث شده تا نیاز ما به آب شرب بیش از پیش باشد .

سهم استانها و شهرها در مصارف آب سد تنگ سرخ از همان ابتدا مشخص بود

 وی تصریح کرد :سهم استانها و شهر ها در مصارف آب سد تنگ سرخ از همان ابتدا مشخص بود و  هیچگونه افزایشی در سهم استان فارس اتفاق نیافتاده است.

فرهادی اذعان داشت: بر اساس داده های هیدرولوژی در سال ۱۳۹۲  براساس محاسبات علمی بر پایه آورد رودخانه و نیازها  سهم های استان ها محاسبه شد و عدد ۱۹۲ میلیون متر مکعب برای تنظیم  سد و ۷۲ میلیون متر مکعب برای مصرف استان فارس مشخص شد. در سال ۱۴۰۰ بدلیل خشکسالی های حادثه شده  مجددا اعداد بارش و آورد رودخانه  بازنگری شدو حجم سد ۱۵۷ میلیون متر مکعب و مصرف آب شرب فارس ۵۶ میلیون متر مکعب تعیین و رسماً ابلاغ شد.

وی همچنین عنوان کرد: ضریب اطمینان تحقق ذخیره سازی ها بر اساس آورد ها و پایش ها بیش از ۹۵ درصد است.

اجرای سد تنگ سرخ برای حل مشکل بلند مدت آب شهر یاسوج است

وی افزود: براساس مصوبه سفر دولت در سال ۸۷ به استان یکی از درخواست‌های مسولان وقت تسریع در تکمیل مطالعات و اجرای سد تنگ سرخ برای حل مشکل آب شهر یاسوج بعنوان راه حل بلند مدت بود که هیئت وزیران لزوم‌  مطالعات تکمیلی سد تنگ سرخ را تصویب کردند.

متعاقب آن  در سال ۸۹ وزارت نیرو اخذ ردیف اعتبارات را از طریق هیات دولت درخواست می کند .

در خصوص  مطالعات زیست محیطی نیز بیان کردند که این مطالعات  از سال ۸۵ آغاز شد و در سال ۱۳۸۸ مطالعات محیط زیست تمام  درسال ۱۳۸۹ مورد تایید مشروط سازمان محیط زیست کشور قرار گرفت ودر سال ۱۳۹۴ نیز مکاتبه ای از سوی اداره کل محیط زیست استان برای اخذ مجوز زیست محیطی انجام پذیرفت   ولی در ۱۳۹۵ بدلیل تغییر شرح خدمات محیط زیست کشور مجددا انجام مطالعات جدید در دستور کار قرار گرفت  و در ۱۳۹۶  براساس شرح خدمات جدید ابلاغی سازمان محیط زیست مجددا بازنگری مطالعات آغاز و نهایتا در فروردین امسال  ابتدا محیط زیست استان تاییدیه و سپس محیط زیست کشور  موافقت خودرا با سد تنگ سرخ و سامانه انتقال آب به یاسوج صادر کرد.وی تصریح کرد در خصوص مسیرانتقال آب به شیراز مجوز زیست محیطی صادر نشده است .

مجوز نهایی میراث فرهنگی سد تنگ سرخ در سال ۹۲ صادر شد

فرهادی در  خصوص مجوزات میراث فرهنگی و پدافند غیرعامل نیز  گفت: مجوزنهایی میراث فرهنگی سد تنگ سرخ در سال ۹۲ صادر شد و در سال ۱۳۹۶ نیز مجور پدافند غیر عامل اخذ گردید..

مدیر عامل اب منطقه ای در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در مطالعات سد تنگ سرخ تخصیص صنعت، شرب و کشاورزی استان کهگیلویه و بویراحمد و آب شرب شیراز دیده شده است.

وی افزود: از محل فروش آب و سود کارکنان از فروش تصوری اشتباه است و بینی و بین الله این حرف اشتباه است که بگوییم از فروش آب سد تنگ سرخ کارکنان آب منطقه ای منافعی دریافت می کنند.وی‌تصریح کرد کلیه حقوق و مزایای پرسنل استخدامی این شرکت براساس قانون مدیریت مشخص میشود و پرداخت خارج از ردیف های بودجه امکان ندارد.

وی با تاکید بر اینکه از همان ابتدای شروع به کار این سد مشخص بود سهم هر استان از برداشت آب چقدر است، عنوان کرد: از آب فارس و کهگیلویه و بویراحمد تعهد گرفته می شود و کسی نمی تواند بیش از سهم مشخص شده کار رها سازی و برداشت شود.

برداشت ۱۰۰ میلیون متر مکعب استان فارس از محل سد تنگ سرخ  هیچ گونه سندیتی ندارد

فرهادی خاطر نشان کرد: بعنوان نماینده وزارت نیرو در استان با قاطعیت عرض می کنم برداشت ۱۰۰ میلیون متر مکعب استان فارس از محل سد تنگ سرخ  هیچ گونه سندیتی نداشته و چنین مصوبه ای صادر نشده است .

مدیر عامل آب منطقه ای در خصوص مصوبه کمیسیون اصل ۹۰ نیز گفت: وظیفه ذاتی  این کمیسیون تحقیق و تفحص است و ما هم استقبال می کنیم  ولی در خصوص این مکاتبه  هم باید تحقیق و تفحص انجام شود و با توجه به مستندات علمی و قانونی ارایه شده در جلسه نتیجه معلوم است و بنظر می رسد این مکاتبه  اثر بخشی ندارد.

وی ضمن رد شایعات مبنی بر پافشاری بدلیل فروش آب یاسوج به شیراز، عنوان کرد: به هیچ وجه چنین موضوعی صحت ندارد زیرا ما علاوه بر بودجه ای که داریم نمی توانیم هزینه کنیم، با توجه به اینکه درآمد ما در حال حاضر پایدار است و این موضوع تاثیری بر کاهش یا افزایش پرداختی ها به پرسنل به هیچ وجه صحت ندارد.

بحث فروش آب استان  به فارس از اساس اشتباه است

مدیرعامل اب منطقه ای گفت : آب سد تنگ سرخ  برای مصارف صنعتی ، شرب و کشاورزی استان کهگیلویه و بویراحمد و آب شرب شیراز تخصیص و در نظر گرفته شده است.

وی گفت: در روزهای گذشته  ادعاهایی مبنی بر سد سازی با هدف آب فروشی و بالابردن سود کارکنان مطرح شده که چنین ادعایی بدون مبنا و صحت است.

وی گفت: از امور آب فارس و کهگیلویه و بویراحمد تعهد گرفته شده و کسی نمی تواند پس از ساخت سد بیش از سهم مشخص شده کار رها سازی و برداشت آب داشته باشد.

فرهادی تاکید کرد: برداشت ۱۰۰میلیون متر مکعب استان فارس از سد تنگ سرخ بشار، هیچ گونه سندیتی نداشته چنین مصوبه ای صادر نشده  و مصوبه ای که در شیراز منتشر شد مربوط به سد تنگ سرخ خودشان بود.

مدیریت سد تنگ سرخ بر عهده کهگیلویه وبویراحمد است

وی ابراز داشت: سهم استان فارس از ۷۲میلیون متر مکعب به ۵۶میلیون متر مکعب کاهش یافته و مدیریت این سد بر عهده استان کهگیلویه و بویراحمد و سهم استان بیش از استان فارس است.

فرهادی درباره مطالبات مردم در سد تنگ سرخ  گفت: برای آنکه حق مردم ضایع نشود و اراضی انها به نرخ روز محاسبه شود در حین کار، تملک انجام می شود و تمامی خسارات سد بر اساس قانون پرداخت می شود .

وی گفت : تمام تلاشمان را می کنیم تا پایان سال ۱۴۰۱ سد تنگ سرخ آبگیری شود.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

css.php