کد خبر : 55282
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۸

رئیس اوقاف و امور خیریه شهرستان بویراحمد در نشست خبری به مناسبت هفته وقف؛

عدم همکاری دانشگاه علوم پزشکی و ورزش و جوانان استان با اداره اوقاف

عدم همکاری دانشگاه علوم پزشکی و ورزش و جوانان استان با اداره اوقاف

درآمد بزرگترین موقوفه شهر یاسوج بین نیازمندان توزیع شد رئیس اوقاف و امور خیریه بویراحمد گفت: وقف به عنوان یک سیستم پویا و بازوی نیرومند، کارکردی مؤثر در ساماندهی امور اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، بهداشتی، مذهبی و کالبدی جامعه برعهده گرفته است. بهره گیری بهینه از منابع و توانمندی های این نهاد مردمی، که نشئت گرفته

درآمد بزرگترین موقوفه شهر یاسوج بین نیازمندان توزیع شد

رئیس اوقاف و امور خیریه بویراحمد گفت: وقف به عنوان یک سیستم پویا و بازوی نیرومند، کارکردی مؤثر در ساماندهی امور اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، بهداشتی، مذهبی و کالبدی جامعه برعهده گرفته است.
بهره گیری بهینه از منابع و توانمندی های این نهاد مردمی، که نشئت گرفته از اعتقادهای دینی انسان است، می تواند منجر به رشد و توسعه ی اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی جامعه شود که نتیجه ی نهایی آن به یقین دستیابی به عدالت اجتماعی خواهد بود.

هادی خورشیدیان در نشست خبری به مناسبت هفته وقف اظهار داشت: موقوفات، در هر زمان و مکانی، تقریباً همه ی نیازهای جامعه را پوشش می دهند؛ به صورتی که در هر زمانی، خلأی در بخشی از جامعه به وجود می آید، واقفان خیراندیش و آگاه در صدد پرکردن این خلأ، موقوفات جدید را ساماندهی می کنند.
وی افزود: نهاد وقف علاوه بر آثار فرهنگی، مذهبی، آموزشی، اقتصادی و اجتماعی، آثار جغرافیایی مهمی را نیز همراه دارد. در سرتاسر سرزمین های اسلامی بسیاری از عناصر کالبدی و چشم اندازهای جغرافیای، درنتیجه اعتقاد به پدیده ی وقف پدیدار گشته اند.
رئیس اوقاف و امور خیریه بویراحمد بیان کرد: وقف که در آن اصل مال و ملک می ماند و از بهره و منفعت آن در راه خدا استفاده می شود به عنوان یک سیستم پویا و متحرک دارای تأثیری سازنده در جامعه می باشد. وقف از دوران باستان در میان ایرانیان جایگاهی ویژه داشته است و بعد از ورود اسلام به ایران، وقف تأثیری پررنگ تر در جامعه به خود گرفته است.
خورشیدیان افزود: وقف از جمله اصول و سنن اسلامی است که به عنوان محور توسعه مد نظر قرار می گیرد. در رویکرد اقتصادی وقف، علاوه بر توزیع عادلانه ی ثروت در بین کلیه ی سطوح جامعه، فقرزدایی و کاهش موثر وقف در حل بزرگ ترین مشکل جامعه یعنی اشتغال، مورد بررسی قرار می گیرد.
وی بیان داشت: در رویکرد اجتماعی وقف علاوه بر جاودانه ساختن اموال و دارایی ها و باقی ماندن نام نیک از شخص، هم نوع دوستی و غیرخواهی نیز مطرح می شود. در این بعد، رویکرد اجتماعی وقف و عملکردهای عینی آن در جامعه عبارت اند از: حمایت از مستمندان؛ تأمین زندگی کودکان بی سرپرست، تأسیس دارالایتام، کمک به مقروضان، تهیه ی جهیزیه برای زوج های جوان نیازمند…. .
رئیس اوقاف و امور خیریه بویراحمد اظهار داشت: در رویکرد فرهنگی وقف، تأسیس مدارس، دانشگاه ها و مراکز آموزشی و تحقیقاتی، و ارائه خدمات به دانشجویان و دانش آموزان و پروش استعدادهای درخشان و موارد دیگر می تواند آثاری اساسی در توسعه ی علمی جامعه ایجاد کند.
وی افزود: جهان بینی دینی (وقف) در ایجاد و تشکل فضاها و ساختارهای شهری تأثیری بسزا داشته باشد و همه ی این موارد می تواند آثاری شگرف در توسعه و رشد جامعه داشته باشد.
رئیس اوقاف و امور خیریه بویراحمد در ادامه گفت: حدود ۶۰۰ میلیون ریال از ابتدای امسال تاکنون از محل درآمد موقوفه ۶ هکتاری مرحوم طاهری واقع در میدان هفتم تیر شهریاسوج به نیازمندان کهگیلویه و بویراحمد و این شهرستان کمک شده است.
هادی خورشیدیان در نشست خبری به مناسبت هفته وقف اظهار داشت: بخش عمده ای از این کمک در قالب وجه نقد و بسته های مواد غذایی بوده است.
وی افزود: میزان کمک به نیازمندان کهگیلویه و بویراحمد و شهرستان بویراحمد از محل درآمد این موقوفه سالانه حدود ۲ میلیارد ریال است.
رئیس اوقاف و امور خیریه بویراحمد بیان کرد: ۲ سال است که دانشگاه علوم پزشکی و اداره کل ورزش و جوانان کهگیلویه و بویراحمد علاوه بر پرداخت نکردن اجاره این موقوفه به اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قرارداد نیز منعقد نکرده اند.
خورشیدیان عنوان کرد: بیمارستان شهید بهشتی به همراه استادیوم تختی و زورخانه کنار آن جزو این موقوفه بوده که به ترتیب در اختیار دانشگاه علوم پزشکی و اداره کل ورزش و جوانان کهگیلویه و بویراحمد هستند.
وی ابراز داشت: گاهی اوقات تبلیغات منفی از سوی برخی افراد در مورد نحوه هزینه کردن درآمد بقاع متبرکه کهگیلویه و بویراحمد و شهرستان بویراحمد مطرح می شود که نوعی کم لطفی و بی انصافی است.
رئیس اوقاف و امور خیریه بویراحمد گفت: رفع چنین معضل مهم فرهنگی سبب رغبت و تمایل بیش از پیش زائران برای کمک به بقاع متبرکه کهگیلویه و بویراحمد و این شهرستان خواهد شد.
خورشیدیان اظهار داشت: تعدادی از بقاع متبرکه بویراحمد درآمد سالانه اندکی دارند اما از محل اعتبارات اوقاف و امور خیریه این شهرستان فعالیت های عمرانی و توسعه ای برای رفاه حال هر چه بیشتر زائران در آنها انجام می شود.
وی افزود: فعالیت های توسعه ای در ۲ بقعه متبرکه مختار (ع) و عبدالله (ع) از جمله طرح های عمرانی در دستور کار اوقاف و امور خیریه شهرستان بویراحمد است.
رئیس اوقاف و امور خیریه بویراحمد بیان کرد: بازدید سرزده از بقاع متبرکه بویراحمد با هدف نظارت بیشتر بر نحوه برخورد و خدمات رسانی خادمان آنها به زائران جزو برنامه های این اداره است.
خورشیدیان سرکشی از مساجد بویراحمد برای رفع مسائل و مشکلات آنها را از دیگر برنامه های اوقاف و امور خیریه این شهرستان اعلام کرد.
شناسایی نیازمندان واقعی با همکاری سپاه فتح و هیأت امنای مساجد و بقاع متبرکه شهرستان
وی عنوان کرد: یکی دیگر از برنامه های اوقاف و امور خیریه بویراحمد شناسایی نیازمندان واقعی کهگیلویه و بویراحمد با همکاری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و هیأت امنای مساجد و بقاع متبرکه این شهرستان است.
خورشیدیان ابراز داشت: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با توجه به برخورداری از ظرفیت های متعدد می تواند یاری دهنده اوقاف و امور خیریه شهرستان بویراحمد در زمینه مسائل فرهنگی باشد و به همین دلیل نیز همکاری و مشارکت این ۲ نهاد در حال افزایش است.
وی گفت: رسانه ها و خبرنگاران کهگیلویه و بویراحمد اهداف، وظایف، رسالت ها و مأموریت های اوقاف و امور خیریه را هر چه بیشتر به اطلاع مردم این استان رسانده و موقوفه ها و بقاع متبرکه استان را نیز معرفی کنند.
خورشیدیان خواستار تعامل و ارتباط روزافزون رسانه ها و خبرنگاران کهگیلویه و بویراحمد با مسئولان اوقاف و امور خیریه شهرستان بویراحمد برای انعکاس بهتر و بیشتر عملکرد و فعالیت های این نهاد شد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

css.php