کد خبر : 54746
تاریخ انتشار : جمعه ۱۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۲:۲۶

باورهای دینی و اعتقادات مذهبی باعث کاهش آسیب‌های اجتماعی می‌شود

باورهای دینی و اعتقادات مذهبی باعث کاهش آسیب‌های اجتماعی می‌شود

باورهای دینی و اعتقادات مذهبی باعث کاهش آسیب‌های اجتماعی شده و یک ضریب امنیت خاصی را برای جامعه ایجاد می‌کند. به گزارش خبرنگار سلام دنا از دهدشت، رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کهگیلویه در جلسه ارتقاء امنیت اجتماعی شهرستان اظهار داشت: در سال‌های اخیر مدیران شهرستان در تمامی جلسات و برنامه‌های حوزه اجتماعی به‌صورت

باورهای دینی و اعتقادات مذهبی باعث کاهش آسیب‌های اجتماعی شده و یک ضریب امنیت خاصی را برای جامعه ایجاد می‌کند.


به گزارش خبرنگار سلام دنا از دهدشت، رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کهگیلویه در جلسه ارتقاء امنیت اجتماعی شهرستان اظهار داشت: در سال‌های اخیر مدیران شهرستان در تمامی جلسات و برنامه‌های حوزه اجتماعی به‌صورت منظم حضور داشته و مدیران هیچ شهری مثل دهدشت در این حوزه فعال نبودند.

سید ایرج کاظمی‌جو افزود: در هفته عفاف و حجاب جلسات بسیار خوبی در سطح شهرستان برگزار و اعضای گروه تئاتر در مسجد گلزار، پارک جانبازان و میدان مرکزی دهدشت در ارتباط با این موضوع نمایش‌های خیلی خوبی اجرا کردند، انجام چنین برنامه‌هایی در حوزه سمعی بصری می‌تواند باعث وقوع اتفاقات خوبی در شهرستان شود.

وی گفت: در راستای شادی روحیه جوانان در یک‌ماه اخیر ۲ کنسرت در شهرستان برگزار و بیش از ۷۶۰ نفر مخاطب داشتند و این جای بسی خوشحالی است.

کاظمی‌جو به کاهش آسیب‌های اجتماعی در بخش دیشموک اشاره کرد و افزود: باهمکاری بخشداری دیشموک و در راستای افزایش روحیه نشاط و شادی در بین جامعه هدف در سطح روستاهای این بخش، اکنون مدت ۳ ماه است که فیلم‌های مجوزدار شاد و طنز نمایش داده می‌شود.

وی عنوان کرد: در پایان سال ۹۶ جشنواره منطقه‌ای فیلم کوتاه با موضوع آسیب‌های اجتماعی به‌خصوص معضل اعتیاد با حضور ۶ استان و به مدت ۳ روز در شهرستان کهگیلویه برگزار شد که برگزاری این جشنواره نقش بسیار پررنگی در کاهش آسیب‌های اجتماعی در کهگیلویه داشت و تعداد ۱۷۷ فیلم کوتاه به دبیرخانه جشنواره ارسال شد.

کاظمی‌جو خاطرنشان کرد: اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کهگیلویه همچنان همانند سال‌های گذشته آماده است که در زمینه کاهش آسیب‌های اجتماعی همکاری کرده و گام‌های استواری بردارد.

رییس اداره بهزیستی شهرستان کهگیلویه افزود: آسیب‌های اجتماعی در کهگیلویه بسیار مشهود است، در بحث فقر و محرومیت مالی از سال ۹۵ تاکنون در دو بخش دیشموک و چاروسا بیش از ۲ هزار نفر را تحت پوشش قرار دادیم.

جهانگیر افشانده تصریح کرد: بخشی از مشکلات و آسیب‌های اجتماعی ناشی از مصرف مشروبات الکلی بوده و سوء‌مصرف آن بیشتر به دلیل باورهای غلط است و می‌طلبد در خصوص اقدامات پیشگیرانه از ظرفیت فضای مجازی استفاده کنیم.

وی به پرداخت یاری‌برگ و پرداخت هزینه‌های درمانی بیماران متجاهر در سطح شهرستان اشاره کرد و گفت: اداره بهزیستی سال گذشته میزان ۲۰ میلیون تومان یاری‌برگ پرداخت کرده و هزینه‌های درمانی بیماران متجاهر را به‌طور کامل نیز پرداخت کرده است.

افشانده با اشاره به اقدامات مشاوره‌ای در زمینه جلوگیری از طلاق تصریح کرد: در زمینه کاهش آمار طلاق در یک‌سال اخیر تعداد ۸۰ مورد از سوی دادگستری به اداره بهزیستی شهرستان ارجاع داده شد که بیش از ۱۵ مورد از آنها به صلح و سازش ختم شده است.

وی خاطرنشان کرد: بهزیستی کهگیلویه در زمینه اشتغالزایی معتادان و بازگشت آنها به اجتماع وام‌های اشتغالی از سقف ۳۰ میلیون تا ۵۰ میلیون نیز پرداخت کرده است.

معاون فرماندهی انتظامی شهرستان کهگیلویه افزود: نیروی انتظامی مخالف شادی مردم نیست، وظیفه نیروی انتظامی بهتر برگزار شدن کنسرت‌ها بوده و هیچ مخالفتی با برگزاری چنین برنامه‌هایی ندارد.

سرهنگ دوم علی مسعود‌جو با اشاره به معضل اعتیاد در سطح شهرستان گفت: در خصوص مبحث اعتیاد و معتادان در سطح اجتماع که یک معضل بسیار اساسی است، نیروی انتظامی با همکاری بهزیستی اقدامات بسیار خوبی انجام داده اما کارساز نیست.

وی عنوان کرد: حدود ۹۰ درصد از سرقت‌های کوچک توسط افراد معتاد انجام شده و انجام چنین سرقت‌هایی در جهت تأمین مواد مصرفی است، نیاز است در این زمینه یک اقدام بازدارنده و تأثیرگذاری انجام شود.

سرهنگ مسعودجو به معضل بسیار مهم فضای مجازی اشاره کرد و افزود: وجود سایت‌های غیرمجاز آسیب‌های جبران‌ناپذیر زیادی به شهروندان در کهگیلویه وارد کرده که می‌طلبد در این زمینه فرهنگ‌سازی شود.

وی خاطرنشان کرد: در خصوص مصرف مشروبات الکلی در بین جوانان شهرستان، در واقع اجرای مواد قانونی به‌درستی از سوی ضابطان قضایی انجام نشده و به‌همین خاطر انجام یک‌سری از اقدامات تاکنون تأثیرگذار نبوده است.

در ادامه فرماندار کهگیلویه باتبریک فرارسیدن روز خبرنگار به صاحبان اندیشه و قلم در کهگیلویه افزود: یکی از دغدغه‌های اصلی امروز جامعه، ارتقاء امنیت اخلاقی و اجتماعی است و به دلیل اهمیت این موضوع اولین جلسه را به موضوع امنیت اجتماعی اختصاص دادیم.

علیرضا اتابک عنوان کرد: جامعه‌ای که مردم آن باورهای دینی و قلبی خود را در جامعه ایفا کنند، آن جامعه کمتر دچار آسیب می‌شود و ایفای چنین نقشی از وظایف نخبگان جامعه است.

وی گفت: مردم، ولی نعمت ما مسئولان و مدیران هستند و باید با امنیت بیشتری در جامعه زندگی کنند، چنانچه امنیت اجتماعی مردم مختل شود آن وقت است که جامعه از کنترل خارج می‌شود.

اتابک به اهمیت باورهای دینی و تقویت آن در جامعه اشاره کرد و گفت: جامعه‌ای که فرهنگ، آموزش‌و‌پرورش و نسل جوان آن روحیه اخلاقی، هم‌افزایی و تعامل خوبی نداشته باشد به سرمنزل مقصود نمی‌رسد پس وظیفه داریم باورهای دینی مردم را تقویت کنیم.

وی تصریح کرد: آمارها در خصوص آسیب‌ها متنوع است اما شاخص‌های آماری چیز دیگری را نشان می‌دهند، فقرمالی عامل اصلی آسیب‌های اجتماعی نیست چون تنها ۱۵ درصد از آسیب‌ها ناشی از فقرمالی است.

فرماندار کهگیلویه در مورد کاهش آسیب‌های اجتماعی و راه‌های مقابله با آنها گفت: متناسب با رشد جامعه و تکنولوژی، آسیب‌ها نیز رشد کرده و متنوع شده‌اند و لازم است همزمان با رشد آنها راه‌های مقابله را نیز افزایش دهیم، در اولین گام باید آسیب‌ها را مشخص کرده سپس جهت‌گیری‌ها را در جهت کاهش آنها سوق دهیم.

وی عنوان کرد: باورهای دینی و اعتقادات مذهبی باعث کاهش آسیب‌های اجتماعی شده و یک ضریب امنیت خاصی را برای جامعه ایجاد می‌کند.

اتابک با اشاره به نقش خطیر آموزش‌و‌پرورش در کاهش آسیب‌های اجتماعی تصریح کرد: وظیفه آموزش‌و‌پرورش در زمینه کاهش آسیب‌های اجتماعی نقش خطیری است، چون در حال حاضر نرخ آسیب‌های اجتماعی در سطح جامعه پایین آمده و دانش‌آموزان مقطع ابتدایی را نیز درگیر کرده است.

وی گفت: کهگیلویه، یک شهرستان حساسی است که باید در این زمینه جهت‌گیری‌های سالم و درست انجام داده و از ظرفیت تشکل‌های مردم نهاد به درستی در این زمینه استفاده کنیم.

فرماندار کهگیلویه در ادامه به موضوع حقوق شهروندی نیز اشاره کرد و گفت: در بحث حقوق شهروندی مردم باید عزت و کرامت داشته باشند و این عزت و کرامت در سیستم اداری نیز باید پاس داشته شود.

وی خاطرنشان کرد: سعی کنیم امید را به جامعه تزریق کرده و باعث یأس عمومی نشویم.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

css.php