کد خبر : 54439
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۵۴

دردناک، اما واقعی/ درد مزمن فرهنگی “خودبرتر بینی! / کهگیلویه هم در دام این نگاه، اسیر است

دردناک، اما واقعی/ درد مزمن فرهنگی “خودبرتر بینی! / کهگیلویه هم در دام این نگاه، اسیر است

در کهگیلویه هم متاسفانه همینگونه بوده و هست! لیدرهای طیف اصلاح طلبان کهگیلویه به لطف این ریشه فرهنگی “خودبرتربینی” که سال ها دچار آن شده اند، به سختی می توانند از این وضعیت عبور کنند و هیچکدام در ظاهر قصد “گذشت” ندارند.

این روزها و پس از انتشار مسائل مطرح شده در نشست افطاری سیاسیون اصلاح طلب‌ کهگیلویه، فرصتی دست داد تا برخی افراد از دریچه نگاه خود حملاتی را به سمت” محمود منطقیان و طیف سیدقادر لاهوتی نوشته و منتشر کنند.
در این نوشتار و اظهار نظرها، تقریبا حرف جدید و راهگشایی مطرح نشد که بتواند به خروج از فضای کنونی کمک کند.
در این میان ذکر چند نکته ضروری است:
اختلاف و دودستگی تاریخی و مدت دار دو” لیدر” جریان اصلاحات کهگیلویه بزرگ که دیگر کاملا از مسیر موفقیت”چپ” شده اند، همیشه شکست را برای طرفداران آنها به تلخی” هدیه” می دهند.
واضح تر می گوییم؛
هواداران، با امید فراوان برای موفقیت در انتخابات، تلاش می کردند، ولی”لیدرهایِ” این جریان دو قطبی، دچار درد بزرگی شده بودند که هر چه زمان می گذشت عمق مشکل بیشتر برای مردم هویدا می شد.
اجازه دهید، این درد و غُده ماندگار را با احترام به تمامی عقاید دوستان و حرمت تلاش همه آنان در سال های گذشته- ولو به قیمت پیروز نشدن در رقابت انتخابات- درد ” خودبرتر بینی” بگذاریم و اگر واژه ای دیگر به ذهن شما، مخاطب گرامی، خطور کرد بفرمایید تا اصلاح شود.
گذشته را که مرور می کنیم می توان گفت این درد ماندگارِ فرهنگی، شاید خاصّه شهر ما (دهدشت) و یا یک تفکر سیاسی نباشد، کما اینکه در گذشته نه چندان دور، در همین کهگیلویه هم، همین درد ماندگار بود!
به عنوان نمونه یاد نداریم، سید محمد موحد در هیچ دوره ای به صراحت و یا کنایه از نامزد دیگری برای انتخابات در کهگیلویه حمایت کرده باشد. شاید نوع رفتار و نگاه ایشان هم باعث شد، شاهد تولد فعالیت انتخاباتی جدی نماینده کنونی کهگیلویه بزرگ و البته با موفقیت! را شاهد باشیم.
می توان نمونه‌های دیگری در دو حوزه انتخابی دیگر استان از این نوع رفتارها طرح کنیم، ولی منظور این است که حس نه چندان دلچسب “خود برتر بینی” انگار، آرایه بد و ماندگار فرهنگی برای بزرگان دیار ما شده است.
همین حس، باعث شد فرصت وزیر شدن را بسیاری از فرزندان توانمند کهگیلویه و بویراحمد از دست دهند و بزرگ ترها اجازه ندهند، مدیران جدید از حدود مشخصی پا فراتر نهند.
ممکن است، برخی دیگر از دوستان تهران نشین، روزی عیان تر برای مردم بازگو کنند که در پشتِ نقابِ به ظاهر زیبای قدرتِ برخی دوستانِ هم استانی، این” خودبرتر بینی” به گونه ای مرموز لانه کرده که در افکار آنها شاید “خط قرمز”ی شده که امکان عبور از آن وجود نداشته باشد.
در کهگیلویه هم متاسفانه همینگونه بوده و هست! لیدرهای طیف اصلاح طلبان کهگیلویه به لطف این ریشه فرهنگی “خودبرتربینی” که سال ها دچار آن شده اند، به سختی می توانند از این وضعیت عبور کنند و هیچکدام در ظاهر قصد “گذشت” ندارند.
این نوع نقد کردن و حمله به “محمود منطقیان و طرفدارانش” و واکاوی رفتارهای ” سیدقادر لاهوتی و اطرافیانش” که این روزها در برخی رسانه ها شاهد آن هستیم، کمکی به حل مساله نکرده و تنها فاصله ها را عمیق تر می کند.
حداقل انتظار بخش عمده ای از طرفداران این جریان سیاسی، شکست این تفکر اشاره شده از سیاسیون اصلاح طلب بلاد شاپور و تعمیم آن به سایر حوزه های انتخابیه کهگیلویه و بویراحمد است.
اگر عبور از این خط قرمز پُر درد فرهنگی از نقطه ای آغاز و منجر به تفاهم و همدلی شود، می توان امید داشت وضعیت کهگیلویه بهتر از این شود که الان شاهد هستیم و گلایه آن را داریم.
اما اگر لیدرهای این دو جریان، که هر دو فرهنگی م معلم هستند، تلاشی برای درمان درد ” خود برتربینی سیاسی”- را آغاز نکنند و جدی نگیرند، مردم باید چاره ای دیگر بیندیشند.
این چاره اندیشی جدید، مطمئنا به قشنگی تلاش آنها برای شکست بغض ۲۰و اندی ساله دهدشتی ها، نخواهد بود و تبعات منفی و شاید نگران کننده ای هم داشته باشد.
در نهایت، فرصت یک ماهه ای برای تیشه به ریشه این “تابو” زدن کافی است تا بعد از آن رویکرد جریان سیاسی حاضر در کهگیلویه بزرگ را تحلیل کنیم، در غیر اینصورت مطمئن هستیم در، باز هم روی پاشنه “شکست” خواهد چرخید….

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 3 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۳
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

بویراحمدی دهدشتی دوشنبه , ۱۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۰:۵۷

این رشته سر دراز دارد و در واقع مقصر اصلی این دو دستگی کسی نیست جز حاج بهرام تاجگردون چراکه پس جدایی گچساران از کهگیلویه با داشتن نماینده مستقل می بایست فردی از بزرگان اصلاحات در کهگیلویه کاندید می شد اما شخص حاج بهرام تاجگردون حالا به هر دلیل نخواست که بین آقایان منطقیون و لاهوتی وفاقی بوجود بیاید و این شد که اصلاحاتی های بویراحمدی به منطقیان رای می دادند و طیبی و بهمیی ها هم به لاهوتی و هرچه زمان به جلو می رفت شکاف بین اصلاحاتی های کهگیلویه بزرگ بزرگ و بزرگتر می شد تا شد این حال و روزگار این جناح،
فکر نمیکنم به لین زودی ها این شکاف عمیق پر گردد.

مرتضی دوشنبه , ۱۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱:۳۷

سلام. احسنت

مقصور دوشنبه , ۱۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۸:۳۲

این قضیه در بویراحمد بعد از سید باقر بین اصلاحات وجود داره
مقصر اصلی هم خود ایشون هستن چون هیچ وقت بصورت شفاف از کاندید اصلاحات بویراحمد حمایت نکردن
یا بین اصولگراهای بویراحمد هدایتخواه غیر خودش هیچ کس را قبول نداره
این دو نفر میترسن یکی غیر از خودشون توی بویراحمد شاخ بشه
حاج زارع هم که آخرش معلوم نشد اصولگرایه یا اصلاح طلب!!

آخرین اخبار

css.php