کد خبر : 54430
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۰:۰۳

سرمقاله شماره 272 روزنامه روزنما؛؛

به بهانه نگفتن واقعیت های برکناری/ چوب گیری جوان ترها، برای مدیران ارشد استان/ کسی حاضر نیست عملکرد ضعیفش را بپذیرد

به بهانه نگفتن واقعیت های برکناری/ چوب گیری جوان ترها، برای مدیران ارشد استان/ کسی حاضر نیست عملکرد ضعیفش را بپذیرد

بسیاری هم این روزها نتیجه این مقاومت کردن در مقابل خواسته نمایندگان را تجربه کرده اند. قدیمی ترها در همان اوایل مسوولیت با زیاده خواهی برخی نمایندگان مخالفت کرده و نتیجه را دیدند و این اواخر هم برخی دیگر از مدیران استانی “طعم تلخش” را به خوبی چشیده و ناچار از استان رفتند!

این روزها هر مدیرکل، فرماندار و یا مسئول دیگری در استان کهگیلویه و بویراحمد برکنار می شود و یا به هر دلیلی تاییده نهایی خود را از وزارت مربوطه و یا استاندار دریافت نمی کند، سریع به دنبال نزدیک ترین و بی خطرترین “مقصر” می گردند تا ضمن تبرئه عملکرد مدیریتی و دلایل برکناری و یا عدم تایید نهایی خود، افکار عمومی را به سمت و سویی دیگر سوق داده و پاسخ پرسش های مطرح شده را ندهند!
اما این روش فرار از پاسخگویی و پوشاندن واقعیت ها، از کجا شروع و چگونه این روزها در استانمان رسم متداول(مُد) شده است؟!
کمی به عقب برگردیم؛ به زمانی که گزینه غیربومی پیشنهادی برای تصدی مسئولیت مدیرکلی فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در همان نیم روز کوتاه حضورش در کهگیلویه و بویراحمد به خوبی روش بازی ای را نشانه رفت که شاید فکر هم نمی کرد پس از او بسیاری از چهره های به ظاهر سیاسی این استان، از آن استقبال کرده و بگویند: چه روش خوبی است! استاندار و نمایندگان را بی خیال! ، اطرافیان را بکوبیم…
دست بر قضا این روزها در اکثر سازمان و دستگاه های اجرایی استان، روش اجرا شده از طرف گزینه مدیرکلی ارشاد استان به خوبی جواب داده و هم چنان هم ادامه دار هست.
همین دیروز هم از قول سرپرست یکی از فرمانداری ها، نقل شد که اطرافیان استاندار نگذاشتند فرماندار شوم!
اما به راستی چه اتفاقی افتاده است و این همه واقعیت این روزهای برکناری، عزل، استعفا و یا هر چه که نامش را گذاشته و یا خبرش را شنیده ایم، هست و یا ماجرا به گونه ای دیگر واقعیت دارد؟
حال و روز مدیریت در استان ما با دخالت نمایندگان و البته باج دادن های وزرای دولت به آنها، چندان حال خوشی ندارد!
بسیاری هم این روزها نتیجه این مقاومت کردن در مقابل خواسته نمایندگان و برخی افراد تاثیرگذار را تجربه کرده اند.
در این شرایط مدیریتی خاص در کهگیلویه و بویراحمد، همین سیاسیون منتقد هم به خوبی میزان نقش و تاثیرگذاری مخاطبان مورد انتقادشان را در عزل و نصب ها می دانند و با علم به اینکه تبعات حمله و انتقاد از نمایندگان استان و دکتر احمدی فراوان هست، ترجیحا نزدیک ترین فرد به استاندار و یا مدیرکل سازمان مربوطه را نشانه گرفته و چنان این کلید واژه را “تکرار” کرده تا خود نیز باور پیدا کنند کههم درست گفته و هم واقعیت را برای مردم عیان کرده اند!
“هنر” خانم مدیرکل پیشنهادی در همین بود! او درمدت کوتاه حضور خود در استان به خوبی “ایده نزدیک ترین فرد را بزن”! عملیاتی کرد و عده ای دیگر هم وقتی دیدند این روش جواب می دهد، کوتاهی نکرده و این کلید واژه را مرتب و مکرر، اجرا تا باور پذیری آن در افکار عمومی راحت تر شود.
روش “مصونیت برای مدیر ارشد و حمله به اطرافیان” در روزهای اخیر به صورت مرتب در حال عملیاتی شدن هست و در این میان چه کسی بهتر از جوان ترهای میدان! حالا چه این جوان “مدیرکل حوزه استاندار” باشد یا هر فرد دیگر!
این”مُد” جدید هر روز و به گونه ای در رسانه ها و فضای مجازی مطرح و هر کس از نگاه خود بر راست یا دروغ آن جمله ای بسته و نوشتاری نشر می دهد.
در این میان، جوان ترهای بازی که “چوب بگیر” این روزهای بازی سیاسیون با تجربه تر کهگیلویه و بویراحمد هستند، مجبور به سکوت بوده و این سکوت را، ادامه‌ داده و راهی جز این هم ندارند.
هر واکنشی می تواند “گوی بازی آقایان” را به سمت “نتیجه مطلوب” هدایت کرده و این حملات مکرر، هدفمند تر شده و در نهایت “رویه ای” ایجاد شود که نتوان به این زودی “پایانی” بر آن متصور شد.
در این میان، چه “مجتبی مرادیِ” جوان و دوستان او در عزل و نصب مدیران کل، فرمانداران و بخشداران مقصر باشند و چه نباشند، روشی که این‌ روزها برای فرار از “دیدن واقعیت ها” و “گفتن عملکردها” به عنوان “رویه مطلوب”، عده ای در پیش گرفتند و هر روز در مدار آن می چرخند، نمی تواند عاقبت به خیری در پیش داشته باشد.
در این میان رسانه ها باید نسبت به نقد این روش “نامعقول” واکنش صریح تری از خود نشان دهند.
بهتر است این مدیران منتقد و افراد پُست از دست داده نیز رویدادهای پشت پرده سیاست و دلایل “برکناری” و یا “عزل” خود را صادقانه پذیرا باشند و اگر امکان بیان واضح نیست لا اقل آدرس غلط ندهند و بی دلیل بر طبل محکومیت دیگران برای تبرئه خود نکوبند!
بالاخره روزی برای جوان ترهای گود هم شرایطی مهیا می شود ” تا بگویند، آنچه نباید گفت….”
انتهای پیام/م

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

css.php