کد خبر : 54241
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۰:۲۱

مدیر درمان تامین اجتماعی استان:ضرورت صدور کارت سلامت/پذیرش روزانه ۵۰ بیمار دربخش بستری و ۳۰۰ مورد در سرپایی بیمارستان شهدای گمنام/ گلایه بیمه شدکان از سیستم نوبت دهی را قبول دارم/رتبه دوم بیمارستان در میان۷۹ بیمارستان کشور/درصد بالای رضایت از خدمات بیمارستانی

مدیر درمان تامین اجتماعی استان:ضرورت صدور کارت سلامت/پذیرش روزانه  ۵۰ بیمار دربخش بستری و ۳۰۰ مورد در سرپایی بیمارستان شهدای گمنام/ گلایه بیمه شدکان از سیستم نوبت دهی را قبول دارم/رتبه دوم بیمارستان در میان۷۹ بیمارستان کشور/درصد بالای رضایت از خدمات بیمارستانی

 

انقلاب اسلامی ایران در حالی چهل‌ساله می‌شود که دستاورد آن را در ارائه ۴۰ نوع خدمت تأمین اجتماعی و پوشش بیمه‌ای ۳۲۰هزار کهگیلویه و بویراحمدی می‌توان دید.
چهل سالگی انقلاب طلیعه بلوغ و پیشرفت نهضتی است که با پشت سر گذاشتن همه فراز و نشیب ها، سختی ها و دشمنی ها امروز در اوج قله افتخار ایستاده است. حالا در چهلمین فجر انقلاب اسلامی مسیر جدیدی پیش روی ایران اسلامی قرار گرفته است تا قطار توسعه و آبادانی کشور با تلاش نسل جدید انقلاب و جوانان مومن و انقلابی با سرعت بیشتر به پیش برود و کارآمدی نظام اسلامی به عنوان یک الگو ثابت شود.
در این چهل سال، با همت و تلاش مردم، جوانان و مسئولان و با هدایت های رهبر فرزانه انقلاب، ایران در عرصه های مختلف علمی، اقتصادی، نظامی، فرهنگی و اجتماعی دستاوردهای چشمگیری داشته است؛ به تبع کهگیلویه و بویراحمد نیز در این مسیر شکوفایی توانسته است سهم خود را ایفا کند و موفقیت هایی کسب کند که اکنون در چهل سالگی انقلاب با یادآوری این موفقیت ها و با افتخار به گذشته می توان با امیدواری به افق های پیش روی توسعه چشم دوخت.
روزنامه روزنما، سعی دارد با انتشار گزارش هایی از دستاوردهای چهل ساله انقلاب اسلامی ایران در استان کهگیلویه و بویراحمد، به بررسی موفقیت های حاصل شده، ظرفیت ها و استعدادهای بالقوه استان بپردازد.
در مصاحبه ای با دکتر پیام اکبری مدیر درمان تامین اجتماعی استان نتایج حاصل از تلاش مسئولان در حوزه خدمات درمان تامین اجتماعی در کهگیلویه و بویراحمد در چهل سالگی انقلاب اسلامی تشریح شد.
جناب آقای دکتر اکبری از اینکه به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی فرصتی را برای بیان دستاوردها به ما داده اید در ابتدای کلام سپاس خود را اعلام می داریم، پیشینه مدیریت تامین اجتماعی در کشور و استان چگونه بود؟
به نام خدا، من هم از مجموعه روزنامه منطقه ای روزنما تشکر می کنم؛ در زمینه سوالی که مطرح نمودید باید بگویم با مصوب شدن قانون الزام در آبان ماه ۱۳۶۸، حوزه ای تحت عنوان درمان تامین اجتماعی در سازمان تامین اجتماعی شکل گرفت، یک سال بعد یعنی در سال ۶۹ مدیریت های درمان شروع به فعالیت نمود.
در چه سالی در استان شروع فعالیت مدیریت بود؟
در استان کهگیلویه و بویراحمد در سال ۷۱ مدیریت درمان تامین اجتماعی شروع به کار و ارائه خدمت به مردم عزیز هم استانی نمود.
بنابراین قبل از انقلاب چنین مدیریتی وجود نداشت؟!
خیر . نداشتیم. بدلیل اینکه همین سهم درمان به وزارت بهداری داده می شد. آنچه که تشکیلات درمان دراستان دارد؛ همه متعلق به انقلاب هستند و پیرو این مصوب قانونی بوده که قبل از این در صحبت هایم به آن اشاره نمودم.
بعد از تشکیل مدیریت درمان در استان چه خدماتی ارائه شد؟
مدیریت درمان ما در سال ۷۱ شروع به کار کرد و مجموعه هایی تحت عنوان «درمان مستقیم» و «درمان غیر مستقیم»، استارت زده شد.
درمان غیر مستقیم را اگر بخواهیم خلاصه توضیح بدهیم اینکه در این نوع درمان، ما عهده دار خرید خدمت از مراکز درمانی هستیم. مراکز درمانی دولتی، خصوصی و دانشگاهی که ارائه دهنده خدمات درمانی در بخش سرپایی، بستری، کلینیکی و پاراکلینیکی هستند و ما خرید خدمت آنها را برای بیمه شدگان تامین اجتماعی انجام می دهیم.
در چه واحدی این خدمات انجام می شود؟
واحدی که این کار را در سطح استان انجام می دهد، دفتر اسناد پزشکی است که در واقع تمام مراکز در سطح استان بالغ بر ۳۰۸ مرکز در حال حاضر هستند.
یعنی شما از این تعداد مرکز در استان خرید خدمت می کنید؟
اگر بخواهیم توضیح بیشتری بدهیم می توان گفت، بیمارستان ها، مراکز جراحی محدود، کلینیک ها؛ دی کلینیک ها، آزمایشگاه ها، رادیولوژی، پزشکان عمومی، متخصص و دندانپزشک مجموعا شامل ۳۰۸ مورد در سطح استان هستند که طرف قرارداد ما می باشند که خرید خدمت آنها را در درمان غیر مستقیم انجام می دهیم.
تقریبا همه طرف قرارداد شما هستند؟
تقریبا نه! ۱۰۰ درصد مراکز در سراسر استان کهگیلویه و بویراحمد طرف قرار داد ما هستند، مگر اینکه مرکزی خود تمایل به عقد قرارداد نداشته باشد.
این را هم خدمت شما بگویم که در مراکز طرف قرار داد، بالغ بر ۶۰ درصد اعتبارات استانی حوزه درمان صرف خرید خدمت می شود.
خیلی کوتاه اگر می شود توضیح بفرمایید که چه بخشی از هزینه را شما می پردازید؟!
در مراکز طرف قرارداد بر اساس تعرفه دولتی ۷۰درصد خدمات سرپایی را و ۹۰درصد خدمات بستری را پرداخت می کنیم.
پس این بخش مربوط به درمان غیر مستیم بود، درمان مستقیم شرایط چگونه است؟
بخش دوم فعالیت ما در استان که به دلیل ارائه خدمات رایگان به مردم خیلی برجسته تر هست درمان مستقیم است.
در حال حاضر یک بیمارستان و یک پلی کلینیک در یاسوج، یک پلی کلینک در گچساران و یک درمانگاه تخصصی در دهدشت داریم که روزانه بالغ بر ۹ هزار مورد مراجعه به مراکز سرپایی دارند که این مراجعات به واحد های کلینیک و پاراکلینیک است.
مراکز سرپایی ما در حال حاضر در دو شیفت صبح و عصر مشغول فعالیت هستند و خدماتی که ما در این مراکز ارائه می دهیم خدمات ۱۰۰ درصد رایگان است.
هزینه ۱۰۰درصد رایگان با دفترچه تامین اجتماعی؟!
دفترچه که از سال ۹۵ در مراکز مدیریت درمان تامین اجتماعی حذف شده است و بیمه شده صرفا با ارائه کد ملی خدمات را دریافت می کند و نیازی به ارائه دفترچه ندارد.بیمه شده تامین اجتماعی در هر کجای کشور که به مراکر مراجعه نمایند، با کد ملی خدمات درمانی را از مراکز ملکی تامین اجتماعی دریافت می کند.
ظاهرا چندی پیش اعلام شد که حذف دفترچه برای مراکز طرف قرارداد نیز عملیاتی خواهد شد؟
حذف دفترچه های درمانی از آذرماه ۹۷ در مراکز طرف قرارداد ما شروع و ما نیز امیدواریم تا پایان سال در تمام مراکز استان عملیاتی شود.
سیستم های موجود در مراکز درمان تامین اجتماعی هوشمند هستند و سرور این سیستم ها در اختیار سازمان بوده و اطلاعات درمان در سیستم مرکزی سازمان شامل مراجعه به پزشک و ارجاع از طریق پزشک به داروخانه قابل کنترل است.
سیر مراجعات، تناسب دارو و خدمات متناسب با مراجعه همه قابل پیگیری هستند؛ اما تنها مشکلی که در این زمینه وجود دارد این هست که سایر سازمان های بیمه گر و وزارت بهداشت در حال حاضر اراده محکمی جهت انجام این نوع کار ندارند، به همین دلیل این کار ممکن است خیلی خوب اجرا نشود.
پیشنهاد شما در این زمینه چه هست؟ بالاخره طرف حساب انجام این کار چندین سازمان و ارگان مختلف هستند؟
وقتی ما می توانیم در این کار موفق عمل کنیم که زیرساخت های وزارت بهداشت، بیمه سلامت و نیرو های مسلح و سایر بیمه های تجاری به صورت هماهنگ عمل کنند و لازمه این کار نیز «صدور کارت سلامت» است. به نظرم تا کارت سلامت در جامعه جایگزین دفترچه نشود و نظام سلامت ما بر اساس کارت سلامت شکل نگیرد؛ متاسفانه مشکلات ساختاری در بحث بیمه ها وجود دارد.
در مراکز ملکی یا همان مجموعه درمان مستقیم چه خدمات ارائه می شود؟
در مراکز ملکی خود در حال حاضر خدمات پزشک عمومی، متخصص، دندانپزشک، رادیولوژی، آزمایشگاه تزریقات، پانسمان و تزریقات، داروخانه، اسپیرومتری، مامایی، آندوسکوپی، اکو، تست ورزش و فیزیوتراپی در یاسوج، برای بیمه شدگان به صورت رایگان ارائه می دهیم.
دربخش درمان مستقیم هزینه بیماران خاص ۱۰۰درصد بر اساس تعرفه دولتی پرداخت میشود.
داروهای بیماران مزمن و سرطانی ۹۰درصد توسط سازمان پرداخت می شود و سالیانه بالغ بر ۶۰ میلیون تومان کمک نقدی غیرشمول جهت ایندسته از بیماران پرداخت میشود
در حال حاضر تائید دارو و خدمات پاراکلینیک بصورت اینترنتی است و نیازی به حضور در مراکز تامین اجتماعی نمی باشد.
در بیمارستان شهدای گمنام چه خدماتی هست؟
در بیمارستان ما روزانه قریب به ۵۰ مورد دربخش بستری و ۳۰۰ مورد در سرپایی داریم.
از همین فرصت استفاده می کنم و این نکته را درباره بیمارستان تامین اجتماعی یادآور شوم که استان ما از لحاظ سازمانی، آخرین استانی بود که واجد بیمارستان شدیم، ولی متاسفانه در سال ۷۴ یک اشتباه بزرگ در استان ما رخ داد و بیمارستان امام سجاد(ع) را که بیمارستان ملکی تامین اجتماعی بود را واگذار کردند! بعد از ۱۰ سال برای جایگزین آن مرکز جراحی محدود را تحت عنوان دی کلینییک بنا نهاده شد که درسال ۹۱ به عنوان بیمارستان ۳۲ تخت خوابی به بهره برداری رسید.
می خواهم این را بگویم که از نظر سطح بندی، حق طبیعی بیمه شدگان استان بود که در مرکز استان یک بیمارستان ناحیه ای با ۸ بخش بستری و ۹۸ تخت وجود داشته باشد؛ اما متاسفانه در شرایطی پیگیر این قضیه شدیم که سازمان ما از لحاظ مالی در وضعیت خوبی قرار ندارد، منتهی چیزی از مسئولیت ما کم نشد و تلاش نمودیم طی این دو سال بیمارستان ۳۲ تخت را به ۶۴ تخت ارتقا دادیم که یک گام مهم در افزایش ارائه خدمات درمانی به مردم محسوب می شود.
توضیح بیشتری بدهید، الان بیمارستان شهدای گمنام دیگر ۳۲ تخت نیست؟!فکر می کنید جبران آن به اصلاح اشتباه صورت گرفت و الان مردم راضی تر هستند؟
ما در گذشته فقط بخش های فعال داخلی، اطفال، جراحی عمومی، زنان و زایشگاه داشتیم که طی دو سال گذشته بخش های اورولوژی، اورتوپدی، جراحی اعصاب، چشم، گوش و حلق و بینی را در بیمارستان راه اندازی کردیم و مشغول ارائه خدمت هستیم.
در حال حاضر تجهیزات تشخیصی درمانی در بخش های مختلف آزمایشگاهی و تصویر برداری در کل استان سیستم تشخیصی درمانی را ارتقا دادیم و تجهیزات تصویربرداری را از آنالوگ به دیجیتال ارتقا دادیم. بالغ بر ۲۰ میلیارد تومان تجهیزات تشخیصی درمانی برای واحد های درمانی استان خریداری نمودیم.
دستگاه های سونوگرافی را به سونوگرافی کالر داپلر هم در گچساران و دهدشت پلی کلینیک ها و دربیمارستان ارتقا دادیم . سیستم های رادیولوژی را هم در دهدشت و هم گچساران از آنالوگ به دیجیتال تبدیل کردیم.
تجهیزاتی چون سی آرم برای بیمارستان. اکو،تست ورزش، بالغ بر ۲میلیارد تومان ست های جراحی برای بیمارستان تهیه کردیم.
دراوج شرایط تنگنای مالی سازمان و شروع تحریم ها ما دستگاه سی تی اسکن را برای بیمارستان شهدای گمنام یاسوج خریداری و نصب نمودیم که این خود خدمات بسیار ویژه ای در جهت ارائه خدمت به مردم بود.
دیگر تجهیزات مرکز به شرح زیر است: دستگاه اکو پر تابل جهت بیمارستان شهدای گمنام دستگاه سی تی اسکن / ست جراحی PCNL (پی سی ان ال) / ست جراحی چشم پزشک/ ست جراحی ارتوپدی / راه اندازی بخش CCU
دستگاه اندوسکوپی برای کلیه واحد های یاسوج گچساران و دهدشت / دستگاه TUL / اتو کلاو پلاسما جهت بیمارستان
سونوگرافی جهت کلیه واحدهای تابعه استان / دستگاه فیکو و میکروسکوپ چشم پزشکی / ماموگرافی جهت پلی کلینیک یاسوج / دستگاه OPG دیجیتال / دستگاه اکو تست ورزش جهت یاسوج ،گچساران،بیمارستان شهدای گمنام
با این وضعیت باید بیمارستان شهدای گمنام رتبه خوبی در بین بیمارستان های تامین اجتماعی کشور داشته باشد؟
بیمارستان شهدای گمنام یاسوج در بین ۷۹ بیمارستان ملکی در سراسر کشور از لحاظ ارائه خدمات رتبه دوم را کسب نمود(بین ۱۵ بیمارستان زیر ۹۸ تخت رتبه اول و ۷۹ بیمارستان رتبه دوم را کسب نمودیم) .
از طرف دیگر، ما در استان در بین تمام مراکز صنعتی، بهداشتی و درمانی و خدماتی ما تنها مرکزی بودیم که موفق به اخذ لوح سبز از سازمان محیط زیست کشور شدیم.
به لحاظ فعالیت های زیست محیطی که به نوعی صرفه جویی در منابع است، اقدامات گسترده ای انجام دادیم که در نهایت توانستیم لوح سبز کشوری را دریافت کنیم.یکی دیگر از افتخارات مرکز تامین اجتماعی این است که ما جز محدود مراکز بستری هستم که ضریب اشغال تخت در بیمارستان یاسوج بالای ۹۰ درصد است.
در تمام شاخص های اعتبار بخشی واجد صلاحیت هستیم؛ ما طرح ارتقا هتلینگ -(شامل : ۱-ساختمانی و تاسیسات ۲-تجهیزات و امکانات ۳-خدمات رفاهی۴-بهداشت و ایمنی بیمار) که هم بحث ارتقا تجهیزات پزشکی و هم بهداشت محیط مطرح هست- در بیمارستانمان با اعتباری بالغ بر ۳ میلیارد تومان، انجام دادیم.
تصفیه خانه بیمارستان از جمله گزینه های قابل تقدیر سازمان محیط زیست کشور بود که اولین بیمارستانی بودیم که تصفیه خانه صنعتی و مدرن را فعال کردیم و روزانه ۲۷ مترمکعب فاضلاب بیمارستان تبدیل به آب در حد آب شرب شده و به مصرف فضای سبز و شست و شوی بیمارستان می رسد.
قبول! این مسائل کاملا هویداست! جناب دکتر در زمینه رضایتمندی بیماران هم اقدامی صورت گرفت؟
یکی دیگر از شاخص های مهم و مورد تاکید ما در مجموعه مدیریت درمان تامین اجتماعی، بحث رضایتمندی است که در مراکز بیمارستانی بر اساس استاندارد ها بیان می شود که اگر ۷۰ درصد رضایتمندی وجود داشته باشد این عملکرد مطلوب است ؛ این در حالی است که در بیمارستان شهدای گمنام بالای ۸۵ درصد و در مراکز سرپایی بالای ۹۵درصد رضایمندی مراجعین را شاهد هستیم.
از دیگر اقدامات ما در سطح استان در جهت افزایش ارائه خدمات به بیمه شدگان، انجام اعمال جراحی فوق تخصصی در بیمارستان یاسوج است به رغم اینکه تعهد ما به بیمه شده، خدمات تخصصی است مُنتها،برای افزایش رضایتمندی خدمات فوق تخصصی را در بیمارستان یاسوج افزایش دادیم.
چه خدماتی؟
توضیح می دهم. خدمات فوق تخصصی ما نیز در حال حاضر به عنوان اولین بیمارستان در استان است که عمل جراحی تعویض مفصل را انجام می دهد.تنها بیمارستانی هستیم که پی سی ان ال داریم در سطح استان انجام می دهیم. ما سطح خدمات را در بیمارستان به حدی گسترش داده ایم که هم اکنون -مگر موارد خاص- بخش های ویژه داریم، به گونه ای که بخش مراقبت های ویژه قلب از تیر ماه سالجاری مصادف با هفته تامین اجتماعی فعال شده و در تلاشیم دو بخش ویژه دیگر شامل ان آی سی یو نوزادان و آی سی یو، تا پایان سال فعال شوند تا بیمه شده ما هیچ نیازی به ارجاع نداشته باشد.
در دو شهرستان دیگر چه توسعه خدمتی صورت گرفت؟ منظورم در مراکز گچساران و دهدشت هست.
در گچساران ما به توسعه پلی کلینیک با ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی اقدام نمودیم که امیدواریم تا شهریور ۹۸ به بهره برداری برسد؛ ضمن اینکه توسعه بخش ها و نیروی انسانی آن را نیز در دست اقدام داریم.
پیشنهاد شبانه روزی شدن مراکز را ارائه و اعتقاد داریم که گچساران مستحق راه اندازی بیمارستان است و این موضوع را پیگیر هستیم.
در کهگیلویه و شهرستان های اطراف آن؛ متاسفانه به علت اینکه متناسب باسطح بندی خدمات نیستند ما نمی توانیم در این شهرستان ها، درمانگاه یا مرکز درمانی داشته باشیم و تنها مرکز درمانی ما در دهدشت دایراست.سعی نمودیم این مرکز را توسعه دهیم و درحال اخذ مجوز توسعه آن تا ۶۰۰ متر مربع هستیم.
بازسازی فضای فیزیکی این مرکز را انجام و تجهیزات تشخیصی درمانی را نیز ارتقا دادیم و آخرین تجهزات این مرکز آندوسکوپی بود که در هفته جاری- دهه فجر- در دهدشت به بهره برداری رسید و خدمات درمانی لازم در این مرکز برای نیمه اول سال ۹۸ در دستور کار است.
ولی به نظر می رسد بخشی از بیمه شدگان شما از وضعیت نوبت دهی گلایه مند هستند؟
گلایه بیمه شدگان از ما در خصوص نوبت دهی را قبول دارم. این گلایه ناشی از مشکلی غیر قابل حل در شرایط فعلی هست. مثلا ما یک متخصص قلب داریم و بیش از ۳۰ بیمار امکان نوبت دهی وجود ندارد و از ۶ صبح نوبت دهی آغاز می شود که ساعت ۷ نوبت پر می شود.
بالاخره باید طرح های توسعه ای داشته باشید که لااقل مشکل پزشک متخصص و کمبود فضای فیزیکی حل شود.
بله. قطعا داریم. یکی از مهمترین اقدامات ما در استان مصوب شدن طرح توسعه بیمارستان شهدای گمنام بود که در زمین مجاور بیمارستان به میزان ۷ هزار متر مربع در شورای عالی فنی عمرانی مصوب شد و الان در فاز اول، نقشه معماری آن در حال طراحی است و انتظار داریم در هفته کارگر یا هفته تامین اجتماعی کلنگ زنی شود.
ما با اعتقاد بر اینکه سلامت بخشی از امنیت اجتماعی است، اصلی در سازمان تامین اجتماعی داریم باعنوان «عدالت در برخورداری از خدمات درمانی» که تاکنون متاسفانه از این عدالت به دور بودیم؛ چون بر اساس سطح بندی، بیمارستان ناحیه ای حق مرکز استان بود که تا به الان اتفاق نیفتاده و ما در تلاشیم تا این مهم محقق شود و هر زمان توانستیم بیمارستان ناحیه ای را مستقر کنیم به اهداف خود نزدیک می شویم و این کار، حرکت ماندگاری برای استان خواهد بود.
یعنی کمیت اولویت باشد؟! همین که تعداد بیمارستان ها و فضای فیزیکی درمانی ارتقا پیدا کند ؟
نه! ما به دنبال کمیت نیستیم، این کارها را برای ارتقاء کیفیت خدمات درمانی انجام می دهیم. ارتقاء کیفیت ها، خود چند شاخص دارد! یکی، بحث نیروی انسانی است که ما نه تنها به دنبال بحث افزایش تعداد نیرو هستیم، بلکه به دنبال آموزش نیروی انسانی هم هستیم که یکی از خدمات برجسته ما این است که ساعات آموزشی به میزان دو برابر نُرم سازمان را برقرار کرده ایم و مدرس از تهران و خارج از استان دعوت و نیروها را آموزش داده ایم.
در گذشته، به علت کیفیت پایین تر خدمات آزمایش یا سونوگرافی بیماران قبلا به مراکز ما بی اعتماد بودند ولی اکنون با توجه به تحولات انجام شده مردم جهت آزمایشات و سونوگرافی بیشتر به مراکز ما مراجعه میکنند و بیشتر کارهای درمانی را در واحدهای تابعه ملکی انجام می دهند.
درباره این موضوع بیمارستان های ناحیه ای و منطقه ای توضیح بیشتری بدهید، بیمارستان ناحیه ای یا منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد در کدام استان هست؟
تامین اجتماعی دارای بیمارستان های ناحیه در مرکز استان ها و بیمارستان منطقه ای شهید بهشتی در شیراز است. بیمارستان شهید بهشتی باید استان های کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر و فارس را پوشش دهد ، البته این را هم بگویم که بیمارستان شهدای گمنام از لحاظ تجهیزات تشخیصی درمانی در برخی بخش ها، هم سطح و نیز بالاتر از بیمارستان شهید بهشتی شیراز است.
جناب آقای دکتر اکبری سپاس از شما ، امیدواریم در فرصت مناسب دیگری سوال های باقی مانده را مطرح کنیم.
من هم از شما تشکر می کنم

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

css.php