کد خبر : 52413
تاریخ انتشار : شنبه ۹ دی ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۳
284 بازدیدs

افکار عمومی استان و حمایت از استاندار جدید/برای توسعه استان به تغییرات مدیریتی کمک کنیم/ سهم خواهی ها، بلای جان استان/ مدیران نماینده یا مدیران دولت؟!

افکار عمومی استان و حمایت از استاندار جدید/برای توسعه استان به تغییرات مدیریتی کمک کنیم/ سهم خواهی ها، بلای جان  استان/ مدیران نماینده یا مدیران دولت؟!

پایان سخن اینکه؛ شنیده های خبرنگاران ما از تغییرات مدیریتی در کهگیلویه و بویراحمد حکایت دارد، تغییراتی که می تواند «تحرکی» به ماشین خاموش ادارات استان داده و راهگشای توسعه استان باشد.

برخی تلاش می کنند هر گونه تغییر مدیریتی در استان حاشیه ساز شود؛ اما این روزها و با وضعیت فعلی کهگیلویه و بویراحمد باید نماینده عالی دولت در استانمان برای توسعه و ایجاد تحول و رشد کهیگلویه و بویراحمد در این زمینه همت بیشتر و سرعت عملیاتی سریع تری را نشان دهد.
به گزارش سلام دنا؛ با آغاز سکانداری دکتر احمدی در استان و گذشت نزدیک به ۱۰۰ روز از فعالیت مدیریتی وی، این روزها تغییرات مدیریتی در استان کهگیلویه و بویراحمد به عنوان یک ضرورت جدی در افکار عمومی مطرح می شود.
در کنار این فاکتور تاثیرگذار، افراد و گروه های متفاوت نیز برای بدست گرفتن بخشی از سیستم مدیریتی استان و یا حفظ وضع موجود در تلاش هستند.
«ضرورت تغییر در سکون مدیریتی این استان» را از هر زاویه دیدی که بدان نگریسته شود؛ غیرقابل اجتناب است و بخش عمده ای از مردم، خواستار آن هستند تا بلکه با این حرکت و پدیدارشدن نمود آن در کوتاه مدت، حداقل موتور محرکه استان جان تازه و انرژی بیشتری بگیرد.
اما این تغییرات در فضای کنونی و با فشارهایی که از طرف عده ای و برخی گروه های سیاسی وارد می شود می تواند سرعتی « کند» و یا «سریع» داشته باشد.
سرعتی که در صورت تحقق هر کدام از حالت های اشاره شده؛ خواستگاه مورد نظر عده ای افراد خواهد بود که استان نوع مدیریت آنها را در سال های کنونی تجربه کرده و شاید این روزها به خاطر حافظه تاریخی فراموش شده باشد!
به عنوان نمونه، در آخرین مورد اتفاق افتاده یکی از مدیران برکنار شده با تلاش و رایزنی فراوان، تلاش نمود مجددا کرسی مدیرکلی یکی از دستگاه های اجرایی و فرهنگی دیگر را در استان فتح کند! و نشان دهد می توان با رایزنی و فشار سیاسی جلوی تغییرات مدیریتی گرفته شود. و یا در مورد دیگر رییس یکی از دانشگاه های دولتی با انجام مصاحبه و واکنش به انتقادهای صورت گرفته درصدد تاخیر در سرعت تغییرات و فشارهای اجتماعی بر نحوه مدیریت خود شد.

این نمونه ها نشان می دهد که اصلاح فرآیندها و خداحافظی برخی مدیران با صندلی های چندین ساله یقینا هزینه و انتقادهایی هم همراه خواهد داشت، اما نکته مهم اینجاست که دکتر احمدی هم می تواند و هم در تکمیل این «توانستن» از محدود استاندارانی است که نشان داد در تلاش هست «شایسته سالاری» را در کهگیلویه و بویراحمد از قاب زیبای گفتمان و سخنرانی به مرحله عمل آورده و باری از روی شانه هدی خسنه استان بردارد.
کاری که حتما با توجه به وضعیت سال های اخیر استان، این روزها آنچنان که در «گفتار» به نظر می آید ساده نخواهد بود.
نوع انتصاب های قومیتی و عمر طولانی برخی مدیران دستگاه های اجرایی «تحول مدیریتی» را هم سخت کرده و هم ضرورت آن را دو چندان نشان می دهد.
آنچه که استاندار در شرایط حاضر دارد و می تواند به خوبی به آن اتکا نموده و با تبدیل این «ظرفیت بالفعل» به «ظرفیت بالقوه» نهایت استفاده را ببرد؛ خواستگاه افکار عمومی و ضرورت توسعه و حرکت استان با مدیران جوان تر و البته پیگیر است. مساله مهمی که این روزها در شبکه های اجتماعی هم بدان پرداخته می شود.
این مهم باید محقق شود و اگر در کهگیلویه و بویراحمد، گروه ها و دسته های سیاسی و افراد خاص نخواهند و یا کار را سخت کنند، به پارادوکس عجیبی دچار می شود!
از یک طرف استاندار جدید باید تلاش کند در مقابل سهم خواهی ها مقابله و مقاومت کند -کاری که این روزها به خوبی انجام داد- و از سمت دیگر نمایندگان و سیاسیون نیز تلاش دارند فاتح این رقابت درون گروهی با تطمیع و یا تهدید باشند و هر چه می توانند فضا را به همین حالت نگه داشته تا تحولی ایجاد نشود.
هر اندازه در «روی دیگر رقابت های سیاسی استان» و به اصلاح ساده تر پشت پرده سیاست استان، «دیالوگ های پنهان» رد و بدل می شود، در این سوی صفحه سیاست مردم انتظار دارند بخشی از این رکود و سکون حاکم بر مدیران استان که کمتر دیدگاه «توسعه نگر» دارند برچیده شود و با انرژی بیشتری گرهی از مشکلاتی استانی بردارند که انصافا همه ظرفیت های توسعه را در خود جای داده است.
البته این انتظار مردم، به حق و ضروری است و باید برای عمل به آن، توجه ویژه ای هم صورت گیرد، هر چند که برای دست یابی بدان دکتر احمدی استاندار، باید از جمله «خط قرمز نمایندگان» هم عبور کرده و «مدیران دولت» را جایگزین«مدیران نمایندگان»نماید، موضوع مهمی که این روزها مطالبه عمومی مردم نیز شده است و ظاهرا پاسخگوی افراد دیگری به غیر از نماینده عالی دولت هستند.
فشارها برای جلوگیری از هرگونه تحول و تغییر سیستم مدیریتی در کهگیلویه و بویراحمد امری عادی و برای ما که عمری در رسانه ها قلم زده ایم « تکراری» است، آنچه در این میان مهم است توسعه استان خواهد بود.
همین گروه سیاسیون و نمایندگان استان نیز در آینده ای نزدیک باید پاسخگوی عملکرد خود به افکار عمومی باشند؛ پاسخگویی که البته زمان آن چندان دور نیست و همه گفته ها، وعده ها و اظهارنظر آنان در رسانه ها ثبت شده و به زودی تجزیه و تحلیل خواهند شد.
پایان سخن اینکه؛ شنیده های خبرنگاران ما از تغییرات مدیریتی در کهگیلویه و بویراحمد حکایت دارد، تغییراتی که می تواند «تحرکی» به ماشین خاموش ادارات استان داده و راهگشای توسعه استان باشد.
بر اساس اطلاعات بدست آمده مدیران برخی دستگاه های اقتصادی، فرهنگی و محیط های علمی استان در اولویت تغییرات خواهند بود و مردم اخبار آن را در آینده ای نزدیک دریافت خواهند کرد.
سرعت تغییر مدیران، حتی در مجموعه استانداری نیز می تواند بیشتر شود، اما آیا خطوط قرمز ترسیم شده لایه های سیاسی استان و نمایندگان کهگیلویه و بویراحمد چنین اجازه ای را می دهد و دکتر احمدی حرکت قطار توسعه نگرانه استان را سریع تر خواهد کرد یا خیر باید ماند و دید….

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آرشیو

css.php