تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۶ | ۱۴:۳۴ ب.ظ
عدم توجه به آزمایش پزشکی زوجین، مسبب بیشترین نوع تخلفات دفاتر ازدواج و طلاق
عدم توجه به آزمایش پزشکی زوجین، مسبب بیشترین نوع تخلفات دفاتر ازدواج و طلاق مدیرکل ثبت اسناد و املاک کهگیلویه و بویراحمد گفت: بیشترین نوع تخلفات دفاتر ازدواج و طلاق در سطح استان را عدم توجه به آزمایش پزشکی زوجین تشکیل می‌دهد.

به گزارش سلام دنا، سعید محوری با اشاره به اینکه در ۵ ماهه نخست امسال ۲۵۰ مرتبه بازرسی از دفاتر اسناد رسمی، ازدواج و طلاق در استان انجام شد، اظهار داشت: در این بازدیدها تعداد ۲۱ هزار و ۵۰۲ سند بررسی شد.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه از تعداد ۴ واحد ثبتی در سطح استان در پنج ماهه امسال تعداد ۱۱۳ مرتبه بازرسی از دفاتر اسناد رسمی استان اسناد آنها بررسی شد، عنوان کرد: این آمار نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته تعداد ۸۶ مورد بود که افزایش ۳۱ درصدی را نشان می‌دهد.

محوری در خصوص تعداد اسناد رسیدگی شده دفاتر اسناد رسمی، تصریح کرد: در پنج ماهه امسال تعداد ۱۷ هزار و ۲۱۹ سند در دفاتر اسناد رسمی مورد بررسی قرار گرفت که این آمار در مدت مشابه سال قبل ۲۷ هزار و ۲۰۹ مورد بوده است.

مدیرکل ثبت اسناد واملاک کهگیلویه و بویراحمد بیشترین تخلفات دفاتر اسناد رسمی در این بازدیدها را، عدم تکمیل ذیل اسناد و ثبت دفاتر از جهت امضاء سردفتر ودفتر یار، عدم تایید امضاء الکترونیک دفتریاران همزمان با تایید نهایی و امضاء الکترونیک سر دفتر و بند ۸۷ مجموعه بخشنامه‌های ثبتی برای افراد بی‌سواد وعدم توجه به ماده ۱۸قانون دفاتر و ماده ۱۹ آیین نامه اسناد جاری تنظیمی عنوان کرد.

محوری از تعداد ۱۰۹ مرتبه بازدید از دفاتر ازدواج با بررسی ۳ هزار و ۱۱۲ سند در پنج ماهه سال گذشته و تعداد ۶۶ مرتبه بازدید از این دفاتر در پنج ماهه امسال با بررسی ۲ هزار و ۶۵۷ سند نیز خبرداد و گفت: در همین بازه زمانی ۲۹ مرتبه بازدید از دفاتر طلاق در پنج ماهه سال گذشته و تعداد ۷۸۵ سند مورد بررسی قرار گرفت و۴۹مرتبه بازدید در پنج ماهه امسال با بررسی یک هزار و ۱۷۱  سند انجام شد.

وی بیشترین نوع تخلفات دفاتر ازدواج و طلاق در سطح استان را عدم توجه به آزمایش پزشکی زوجین، قید شناسنامه یکتا در دفتر جاری، عدم درج مشخصات سردفتر و کارکنان در دید عموم، رعایت نکردن بند ۱۴۹ مجموعه بخشنامه‌های ثبتی، عدم اخذ امضای پدر زوجه وعدم دقت در تحریر دفتر برشمرد.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک کهگیلویه و بویراحمد افزود: سردفتران محترم باید با تلاش در جهت حفظ اعتبار اسناد رسمی در راستای ترویج فرهنگ سند رسمی کوشا باشند.

وی تصریح کرد: بازرسی از دفاتر اسناد رسمی، ازدواج و طلاق لازمه سلامت اداری و در راستای طرح تکریم ارباب رجوع انجام می‌شود و این روند با جدیت تمام دنبال می‌شود تا بتوانیم خدمات مطلوبی را به شهروندان ارائه کنیم.

انتهای پیام/تسنیم

Share
آخرين اخبار
پر بحث ترين
css.php