تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۶ | ۱۴:۲۵ ب.ظ
بی بی حکیمه مرواریدی در دل کوه/شاخص ترین بقعه متبرکه در کهگیلویه و بویراحمد
بی بی حکیمه مرواریدی در دل کوه/شاخص ترین بقعه متبرکه در کهگیلویه و بویراحمد

آستانه مقدسه حضرت بی بی حکیمه (س) خواهر امام رضا (ع) چون مرواریدی در دل کوهستانهای زاگرس جنوبی و در نزدیکی خلیج نیلگون فارس قرار دارد و زائرانی از جای جای کشور و خارج از کشور به زیارتش می شتابند تا بوی علی بن موسی الرضا(ع) را در جنوب و در آستان او استشمام کنند.

به گزارش سلام دنا؛ شاخص‌ترین بقعه متبرکه در استان کهگیلویه و بویراحمد و در جنوب ایران در جنوب غربی شهرستان گچساران واقع شده است.

بارگاه مطهر امام‌زاده حضرت بی‌بی حکیمه خاتون(س) دختر بلافصل حضرت امام موسی کاظم(ع) و خواهر حضرت امام رضا(ع) در فاصله یک کیلومتری ضلع شمال روستای بی‌بی حکیمه(س) از توابع شهرستان گچساران (دوگنبدان)، حد فاصل شهر بندری گناوه به دوگنبدان در دامنه کوه زرد، میان تنگی عظیم و طویل در فاصله ۱۰۰ کیلومتری شهر دوگنبدان قرار دارد.

آیت‌الله عالمی دامغانی درباره شخصیت و زندگانی بی‌بی حکیمه‌(س) چنین نوشته است که «حضرت امام موسی بن‌جعفر‌(ع) امام هفتم، از جمله امامان دارای فرزند زیاد بوده است. چنانکه مرحوم شیخ مفید در کتاب ارشاد می‌فرماید از جمله فرزندان آن حضرت حکیمه دختر آن حضرت است.

این امام‌زاده که به دلیل اینکه در طول سال پذیرای مسافران و زائران بسیاری از اقصی نقاط کشور و حتی کشورهای حوزه خلیج فارس بوده، به قطب زیارتی جنوب ایران معروف است.

وجود بارگاه مطهر امام زاده بزرگوار و صاحب کرامت حضرت بی‌بی حکیمه خاتون(س) در گچساران، نور و عزت بزرگی به این شهرستان داده است.

این زیارتگاه محل نذر و نیاز عموم و صاحب کشف کرامات به طور شبانه‌روز از روزگار گذشته تاکنون دارای زوار زیادی از سراسر کشور به ویژه از شهرها و مناطق هم‌جوار و حتی کشورهای عربی حوزه خلیج فارس بوده است که فقط در طول سفرهای نوروزی بیش از یک میلیون زائر به این حرم مطهر سفر می‌کنند.

در نزدیکی آرامگاه بی‌بی حکیمه (س) درب کوچکی به نام«باب‌المراد» وجود دارد که به روایات متعدد ورودی غاری بوده که بی‌بی حکیمه (س) به همراه کنیز خود در آن پناه گرفته و از دست دشمنان پنهان شده بودند.

در زمان حکومت بنی عباس که ظلم به سادات فزونی گرفت، گروه هایی از اهل بیت در چند دوره متوالی از مرزهای عراق خارج شدند و خود را به ایران رساندند.

یکی از این گروهها کاروانی به سرپرستی احمد بن موسی شاهچراغ(ع) بود که به قصد عزیمت به دیار خراسان وارد خوزستان شدند اما در بین راه لشکریان مأمون به این کاروان حمله کردند و هرکدام از این کاروانیان به سمتی رفتند.

حضرت بی بی حکیمه(س) پس از شهادت غلام خود، به همراه کنیزش در تنگه ای در این منطقه پناه می برد و در درون غاری مخفی می شود و در همانجا بر اثر بیماری جان می سپارد.

در پایان قرن سوم و اوایل قرن چهارم بقعه این امامزاده به دست ابو محمد حسن حاکم ارجان ساخته شد و در دوره های مختلف این کار ادامه یافت.

بی بی حکیمه

در دوره صفویه هم این بقعه متبرکه به دستور شاه عباس نوسازی می شود و در سال ۱۰۹۹ توسط حسن علی خان زنگنه و پس از آن عطا الله بیک مرمت و تعمیر شد و در نهایت به دستور امیر سلطان اویس والی بهبهان بازسازی شد.

این زیارتگاه در سال ۶۶ تحت مدیریت اوقاف کهگیلویه و بویراحمد قرار گرفت و از آن زمان ارائه خدمات عمرانی به آن آغاز شد.

فاز دوم عملیات احداث بقعه متبرکه در سال ۷۱ در ۱۲ هزار و ۷۵۰ متر مربع زیربنا انجام شد و در سال ۷۲، فاز سوم آن ادامه یافت.

طرح جامع آستان بی بی حکیمه تا آبانماه ۸۰ ادامه یافت و طی آن شبستان، صحن، رواقها ایجاد و گنبدی به ارتفاع ۳۰ متر ساخته شد که نیمی از آن در داخل کوه است.

بارگاه مطهر امام‌زاده حضرت بی‌بی حکیمه خاتون(س) شاخص‌ترین امام‌زاده در استان کهگیلویه و بویراحمد و شاخص‌ترین بقعه متبرکه در جنوب کشور بوده است.

انتهای پیام/

Share
آخرين اخبار
پر بحث ترين
css.php