کد خبر : 43770
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۵ - ۸:۴۰

ابتلای ۱۴ هزار نفر از مردم استان به دیابت/شناسایی ۶۰۰ دیابتی جدید در طرح غربالگری/ پرونده الکترونیکی سلامت برای همه مردم استان

ابتلای ۱۴ هزار نفر از مردم استان به دیابت/شناسایی ۶۰۰ دیابتی جدید در طرح غربالگری/ پرونده الکترونیکی سلامت برای همه مردم استان

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد از ابتلای حدود ۱۴ هزار نفر از مردم این استان به بیماری دیابت خبر داد و گفت: در طرح غربالگری دیابت نیز حدود ۶۰۰ بیمار دیابتی جدید شناسایی شده است.

به گزارش سلام دنا؛ سید رشید غفاری یکشنبه شب در برنامه زنده پیک سلامت از شبکه استانی دنا، در خصوص سامانه یکپارچه بهداشت(سیب)، اظهار داشت: با توجه به اینکه حمل و نگهداری اسناد پزشکی، مردم و پزشکان را با مشکلات زیادی مواجه کرده و هزینه‌های مالی زیادی را برای حوزه بهداشت و درمان و مردم ایجاد کرده بود، تغییر سیستم سنتی و جایگزینی سیستم جدید در دستور کار وزارت بهداشت قرار گرفت.

وی تصریح کرد: در سامانه یکپارچه بهداشت، دسترسی به سوابق افراد میسر بوده و با دادن یک کد ملی به سیستم می‌توان به سوابق پزشکی بیمار دسترسی پیدا کرد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: اجرای این سامانه از اردیبهشت ماه امسال وارد مرحله اجرایی شد و طبق برنامه، تا پایان سال همه خانوارها باید در این سامانه ثبت‌نام و پرونده الکترونیکی داشته باشند.

غفاری عنوان کرد: افراد باید با در دست داشتن شناسنامه و کارت ملی خود به پایگاه‌های بهداشتی، خانه‌های بهداشت و مراکز بهداشتی و درمانی روستایی و شهری مراجعه کرده و اطلاعات اولیه خود را وارد این سامانه کنند.

وی با اشاره به اینکه این طرح در خانه‌های بهداشت، پایگاه‌ها و مراکز بهداشتی درمانی روستایی و در شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر استان بیش از ۹۰ درصد انجام شده، گفت: اجرای طرح در مناطق شهری به ویژه ۳ شهر بزرگ استان به دلیل عدم استقبال مردم، روند خوبی نداشته و هنوز ۲۰۰ هزار نفر از جمعیت این شهرها سرشماری نشده‌اند.

غفاری با بیان اینکه با وجود انجام فراخوان، هنوز تعداد زیادی از مردم این شهرها برای ثبت اطلاعات خود مراجعه نکرده‌اند، خاطرنشان کرد: برای بهبود روند اجرای این سامانه در شهرهای بزرگ استان، فرم‌هایی را آماده کردیم که از اواخر این هفته و اوایل هفته آینده در اختیار دانش آموزان قرار می‌دهیم تا اطلاعات خانوارها توسط اولیاء دانش‌آموزان تکمیل شده و مامورین ما این فرم‌ها را دریافت کنند.

ثبت اطلاعات ۵۶۳ هزار نفر از مردم استان در سامانه سیب

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد افزود: از ابتدای شروع این طرح تاکنون، اطلاعات حدود ۵۶۳ هزار نفر از مردم استان در سامانه سیب ثبت شده و  ثبت‌ اطلاعات حدود ۲۰۰ هزار نفر نیز در حال انجام است.

وی مهم‌ترین مشکل در بحث اجرای سامانه سیب را نبود زیرساخت‌های اینترنتی در بسیاری از نقاط استان عنوان و تصریح کرد: از حدود ۴۸۰ پایگاه، خانه بهداشت و مرکز بهداشتی درمانی شهری و روستایی، تنها ۱۳۰ نقطه قادر به استفاده از سامانه اینترنتی هستند، که در این راستا فعالیت‎هایی در سطح وزارتخانه و وزارت ارتباطات در حال انجام بوده، اما هنوز به نتیجه نرسیده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد اظهار کرد: تاکنون بیش از ۹۰ درصد پرسنل مراکز بهداشتی درمانی، خانه ها و پایگاه‌های بهداشت آموزش‌های لازم را در زمینه استفاده از سامانه سیب دریافت کرده‌اند.

غفاری عنوان کرد: از ابتدای شروع این سامانه تاکنون، بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار خدمت به بیش از ۱۴۰ هزار نفر از مردم استان ارائه شده است.

بیماری دیابت، قابل پیشگیری است

وی در ادامه در خصوص بیماری دیابت با بیان اینکه دیابت یکی از بیماری‎هایی است که به راحتی می‌توان از بروز آن پیشگیری کرد، گفت: کنترل و پیشگیری این بیماری، به برخی رفتارهای افرد بستگی دارد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه سبک زندگی انسان در بوجود آمدن این بیماری دخیل است، تصریح کرد: در صورتی که از رژیم‌های غذایی مناسب استفاده شده و تحرک بدنی در برنامه روزانه افراد قرار گیرد بیماری دیابت قابل پیشگیری است.

غفاری بیان کرد: در صورتی که فردی این موارد را رعایت نکرده و به دیابت مبتلا شد، باید به موقع به پزشک مراجعه کرده و انجام دستورات پزشک را در دستور کار خود قرار دهد، از جمله اینکه از مصرف غذاهای چرب و شور باید خودداری کند.

وی با بیان اینکه بیماری دیابت به خودی خود خطرناک نبوده و در صورت عدم انجام مراقبت‌های لازم، به یک بیماری خطرناک تبدیل می‌شود، ابراز کرد: در صورتی که این بیماری تشدید شود، نقاط حساس بدن از جمله شبکه چشم و اندام‌های تحتانی بدن را هدف قرار داده و بیماری‌های قلبی عروقی را تشدید می‌کند.

غفاری با اشاره به اینکه ۴٫۵ تا ۵ میلیون نفر در کشور به دیابت مبتلا هستند، گفت: ۵۰ درصد مبتلایان به دیابت از بیماری خود آگاهی ندارند.

اجرای طرح غربالگری دیابت در استان

وی با بیان اینکه حدود ۱۴ هزار نفر از مردم کهگیلویه و بویراحمد به بیماری دیابت مبتلا هستند، از اجرای طرح غربالگری دیابت در استان خبر داد و تصریح کرد: در این طرح، هر فرد بالای ۳۰ سال می‌تواند با مراجعه به مراکز بهداشتی و درمانی به صورت رایگان تست دیابت انجام داده تا در صورت ابتلا به این بیماری، به پزشک ارجاع داده شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اجرای طرح غربالگری برای حدود ۳۰ هزار نفر از مردم استان در ۵ ماه اخیر، افزود: در این طرح، نزدیک به ۶۰۰ بیمار دیابتی جدید شناسایی شد که از بمیاری خود اطلاعی نداشتند.

غفاری این طرح را از ابتکارات دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد عنوان و به افراد بالای ۳۰ سال توصیه کرد به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه و به صورت رایگان غربالگری شوند.

آموزش پیشگیری از دیابت در مدارس و حوزه‌های علمیه استان

وی همچنین در خصوص ارائه آموزش‌های لازم برای پیشگیری از بیماری دیابت، گفت: اولین اقدامی که در خصوص همه بیماری‌های واگیر و غیرواگیر لازم است انجام آموزش‌های لازم به منظور پیشگیری از ابتلا به بیماری هست که دانشگاه علوم پزشکی این کار را از طریق صدا و سیما و به شکل زیرنویس، تیزر و انیمیشن شروع کرده است.

معاون دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد آموزش دانش آموزان و اولیا و مربیان را از دیگر اقدامات این دانشگاه عنوان کرد و افزود: اقدام دیگری که در این رابطه انجام دادیم آموزش همه طلاب حوزه‌های علمیه در سه شهر بزرگ استان بود که در یک برنامه ضربتی دو ماهه همه طلاب آموزش‌های لازم را دریافت کردند.

غفاری، آموزش روحانیون مقیم را از دیگر برنامه‌های دانشگاه علوم پزشکی دانست که با هماهنگی سازمان تبلیغات اسلامی و حوزه علمیه استان در دستور کار قرار دارد و ادامه داد: علاوه بر این، با همکاری اداره کل آموزش و پرورش در ۱۰۰ مدرسه استان نسبت به آموزش ۳۰۰ نفر به عنوان مربی اقدام کردیم.

انتهای پیام/م.جوشن

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.