کد خبر : 3425
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۰
397 بازدیدs

تهران بهشت ساختمان‌سازها

تهران بهشت ساختمان‌سازها

  اخبار اقتصادی –  تهران بهشت ساختمان‌سازها سال گذشته کل سرمایه‌گذاری در بخش ساختمان‌سازی کشور به 8/38هزارمیلیاردتومان رسید. این رقم در مقایسه با سال 85 که حدود 11/3 هزارمیلیاردتومان بود، 243درصد رشد نشان می‌دهد. در واقع سرمایه‌گذاری در ساختمان‌سازی بیش از سه‌برابر رشد داشته است.  آمار نیمه نخست سال92 که توسط بانک‌مرکزی منتشر شده‌، نشان

اخبار ,اخبار اقتصادی ,ساختمان‌سازها

 

اخبار اقتصادی –  تهران بهشت ساختمان‌سازها

سال گذشته کل سرمایه‌گذاری در بخش ساختمان‌سازی کشور به 8/38هزارمیلیاردتومان رسید. این رقم در مقایسه با سال 85 که حدود 11/3 هزارمیلیاردتومان بود، 243درصد رشد نشان می‌دهد. در واقع سرمایه‌گذاری در ساختمان‌سازی بیش از سه‌برابر رشد داشته است.

 آمار نیمه نخست سال92 که توسط بانک‌مرکزی منتشر شده‌، نشان می‌دهد استان تهران همچنان بهشت سرمایه‌گذاری در بخش ساختمان‌سازی است به‌طوری‌که 27/6 درصد منابع مالی در این استان صرف شده است یعنی سرمایه‌گذاران در استان تهران رقمی حدود 10/7 هزارمیلیاردتومان را در بخش احداث ساختمان به کار گرفته‌اند. این رقم معادل رقمی است که در سال85 در کل مناطق شهری کشور به ساختمان‌سازی اختصاص یافت.

استان اصفهان در این بخش در رتبه دوم سرمایه‌گذاری‌ها قرار می‌گیرد. سهم این استان از کل سرمایه‌گذاری‌های انجام‌شده در کل مناطق شهری کشور 8/6درصد است. رقمی که سرمایه‌گذاران در این استان صرف ساختمان‌سازی کرده‌اند 3/3هزارمیلیاردتومان است.

استان فارس در رتبه سوم فعالیت‌های ساختمانی قرار دارد. سرمایه‌گذاران 2/3 هزارمیلیاردتومان منابع را در این استان به‌کار گرفته‌اند. به این ترتیب شش‌درصد کل سرمایه‌گذاری‌ها در نقاط شهری سراسر کشور در استان فارس متمرکز شده است. استان‌های کهگیلویه‌وبویراحمد و ایلام کمترین سرمایه‌گذاری را در بخش فعالیت‌های ساختمانی داشته‌اند. سهم هر یک از این استان‌ها از کل سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته در کل کشور طی نیمه نخست سال92 حدود 0/3 درصد و میزان آن 134میلیاردتومان بوده که سهمی بسیار ناچیز است.

 استان‌های بوشهر و هرمزگان هم توامان رتبه‌های دوم کمترین سرمایه‌گذاری‌ها را کسب کرده‌اند. میزان سرمایه‌ای که سرمایه‌گذاران در این استان‌ها به کار گرفته‌اند رقمی حدود 326میلیاردتومان است که به این ترتیب سهم این دو استان از کل سرمایه‌های جذب‌شده به 0/8 درصد بالغ می‌شود. استان خراسان‌شمالی هم با سهمی 9/0درصدی در رتبه سوم کمترین فعالیت‌های ساختمانی از میان سایر استان‌ها قرار می‌گیرد. آنگونه که بانک‌مرکزی روایت کرده، در نیمه نخست سال گذشته سرمایه‌‌گذاران و فعالان بخش ساختمان ساخت 116هزار دستگاه ساختمان در سراسر مناطق شهری را آغاز کردند. 12درصد این ساخت‌ها در تهران متمرکز است و این نکته احتمالا گویای این است که با وجود جذب بیشترین منابع مالی توسط این استان، سرمایه‌گذاران تمایل زیادی به شروع ساخت نداشته‌اند.

در مقابل سهم این استان از ساختمان‌های تکمیل‌شده در این دوره زمانی (120هزار دستگاه) حدود 24/4 درصد است. همچنین طی این دوره در استان تهران 443هزاردستگاه واحد مسکونی تکمیل شده که 31/8 درصد آنها در پایتخت متمرکز است. این آمار بیانگر این نکته هستند که در شش‌ماه نخست سال گذشته سرمایه‌گذاران تمایلی برای آغاز ساخت‌وساز نداشته‌اند و تمام هم‌وغم خود را بر تکمیل پروژه‌های نیمه‌کاره قبلی گذاشته و اتفاقا آنها را به سرانجام رسانده‌اند. اما در سال85 وضعیت استان تهران اندکی متفاوت بوده‌ است. سهم این استان از ساخت‌وسازهای جدید 8/4 درصد ذکر شده است. در بخش ساختمان‌های تکمیل شده در سراسر کشور سهم استان تهران باز هم ناچیز است و به 9/2 درصد بالغ می‌شود اما در بخش واحدهای مسکونی تکمیل‌شده سهم استان تهران نسبت به سایر استان‌ها بیشتر است به‌طوری که بانک‌مرکزی این رقم را 26/2 درصد اعلام کرده است.

اخبار اقتصادی – شرق

 اخبار اقتصادی مرتبط

توزیع ایران‌چک‌های 100 هزار تومانی

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

css.php