کد خبر : 27816
تاریخ انتشار : شنبه 10 اکتبر 2015 - 13:10

بخش اول/ کلنگ زنی کلینیک تخصصی در دهدشت/دوره گذار در حوزه سلامت استان+عکس

آئین کلنگ زنی کلینیک تخصصی دهدشت صبح امروز با حضور استاندار، رئیس دانشگاه علوم پزشکی، نماینده مردم کهگیلویه، بهمئی، چرام و لنده در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

آئین کلنگ زنی کلینیک تخصصی دهدشت صبح امروز با حضور استاندار، رئیس دانشگاه علوم پزشکی، نماینده مردم کهگیلویه، بهمئی، چرام و لنده در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی سلام دنا؛ در ابتدای این مراسم مدیر شبکه بهداشت و درمان ضمن خیر مقدم تاکید نمود که تلاش مجموعه دانشگاه علوم پزشکی استان ارائه خدمت بی منت به مردم است.

دکتر سید غفار شفایی افزود: روزانه بالغ بر ۷۰۰ ویزیت بیمار در کلینیک تخصصی دهدشت انجام می شود و به عنوان نمونه در همین سه ماهه اخیر و بر اساس آخرین آمار اعلامی بالغ بر ۲۰هزار ویزیت در این کلینیک صورت گرفت.

وی با پذیرش انتقادات مردمی نسبت به نامناسب بودن فضای فیزیکی کلینیک ضمن عذرخواهی مجدد تاکید نمود: مردم عزیز شهرستان کهگیلویه بزرگ کاستی های احتمالی را به پای سهل انگای نگذارند و حتما با افتتاح این کلینیک تخصصی بخش عمده ای از مشکلات و نارسایی ها مرتفع خواهد شد.

دوره گذار در حوزه سلامت استان

در ادامه این مراسم رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: ما هم اکنون دوره گذار را در حوزه سلامت بالاخص در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته شاهد هستیم.

به گزارش سلام دنا؛ دکتر رضا چمن تاکید نمود: در گذشته نه چندان دور کلینیک تخصصی در شهرهای غیر دانشگاهی وجود نداشت و نبود آن نیز مشکلاتی را برای مردم در زمینه دریافت خدمات غیر استاندارد و پرداخت هزینه های غیر متعارف به همراه داشت.

وی ادامه داد: یکی از بحث های جدی ما از بدو شروع به خدمت در استان و حتی قبل از اجرای طرح تحول نظام سلامت رفع این کمبود جدی و مشکل اساسی بوده است و تلاش کردیم که در شهرهای بزرگ غیر دانشگاهی استان کلینیک تخصصی دانشگاهی با تعرفه، شرایط و استانداردهای دانشگاهی راه اندازی کنیم.

دلیل دکتر چمن برای راه اندازی کلینیک دانشگاهی در دهدشت

وی گفت: کمبود فضای فیزیکی و امکانات موجود به گونه ای بود که چاره ای نداشتیم جز اینکه از فضای موجود استفاده بهینه ای شود و مجبور شدیم که بعضی فضاهای قبلی را تغییر کاربری داده و به کلینیک های تخصصی تبدیل تا نیاز مردم بر طرف شده و به آنها خدمت رسانی کنیم.

دکتر چمن با بیان اینکه انجام همین کار نیز که به اجبار باید صورت می گرفت؛ اعتراض و انتقادهایی را نسبت به فضاهای فیزیکی کلینیک های دانشگاهی به همراه داشت، اظهار نمود: ما خود نیز واقف به این مهم بودیم که ادامه کار با این روند و برای شرایط طولانی مدت مقدور نخواهد بود.

دکتر چمن گریزی به جذب پزشک متخصص برای شهرستان کهگیلویه زد و با تاکید بر اینکه از حدود ۴۲ پزشک متخصص شهرستان کهگیلویه قریب به ۵۰ درصد آنها در یک سال گذشته جذب این شهرستان شدند، ادامه داد: برای جذب این تعداد پزشک متخصص و راه اندازی کلینیک ها از فضاهای موجود باید استفاده می کردیم تا این نیاز مهم را به صورت جدی و محکم به وزارت بهداشت دیکته کنیم که کهگیلویه نیاز به احداث فوری و ضروری کلینیک تخصصی دارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان با قدردانی از جهت گیری های عالمانه دکتر خادمی در بحث توسعه استان که با تمام وجود تلاش نمود تا دانشگاه علوم پزشکی بر منطق کارشناسی و بر اساس اولویت ها و نیازمندی ها بتواند منابع را پیگیری، مدیریت و به درستی اختصاص دهد، ادامه داد: این امر یکی از مهم ترین عوامل دلگرمی ما به ادامه خدمت بوده تا از هیچ تلاش برای توسعه حوزه سلامت استان فروگذار نکنیم.

دکتر چمن یادآور شد: نهایتا امروز شاهد آئین کلنگ زنی کلینیک تخصصی دهدشت با اعتبار مصوب قریب ۴۰میلیارد ریال که ۱۰میلیارد ریال آن نیز وصول شده است و در ۳ طبقه و با زیربنای تقریبی۱۹۰۰مترمربع است که خیلی امیدواریم در بازه زمانی کمتر از ۱۸ ماه به بهره برداری برسد.

تاکید بر توسعه بخش های بیمارستان دهدشت

وی به وضعیت فعلی بیمارستان امام خمینی(ره) دهدشت نیز اشاره نمود و گفت: توسعه بخش های موجود در  این بیمارستان، یکی دیگر از اولویت های مورد تاکید ما در حوزه سلامت شهرستان است.

دکتر چمن با بیان اینکه تعداد تخت های مصوب برای این بیمارستان ۱۶۷ تخت است، اظهار داشت:  این در حالی است که الان ۲۰۸ تخت فعال بیمارستانی  و با در نظر گرفتن تخت های ستاره دار(بخش های اورژانس، کولیز و دیالیز) در مجموع این بیمارستان  با۲۴۰ تخت در حال ارائه خدمت است.

دکتر چمن ادامه داد: طبیعی است که این حجم بالای کار ممکن است در کیفیت ارائه و دریافت خدمت چالش و کمبودهایی را نیز به همراه داشته باشد و ارائه خدمت در چنین شرایطی واقعا دشوار است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان تصریح نمود: البته بیمارستان دهدشت،جای مانور برای ارتقاء و توسعه بخش ها را دارد و بالغ بر۷۰درصد بخش های آن نیز هم اکنون تعمیر، مرمت و بازسازی شده و تعدادی نیز در حال بازسازی هستند.

دکتر چمن با اشاره به اینکه راه اندازی ام آر آی را با هزینه ای قریب ۴۰میلیارد ریال به زودی در همین بیمارستان شاهد خواهیم بود، عنوان نمود: امسال نیز با رایزنی های صورت گرفته قریب ۵۰ نفر پزشک متخصص و فوق تخصص به مجموعه دانشگاهی ما اضافه می شود و آبان ماه در استان حضور خواهند داشت.

وی ادامه داد: با وجود تمام تلاش های صورت گرفته هم اکنون کمبود بعضی از رشته های تخصصی از جمله پزشک متخصص مغز و اعصاب را در شهرستان کهگیلویه شاهد هستیم که در این زمینه قول هایی نیز دریافت کرده، و امیدواریم این مهم نیز محقق شود.

دکتر چمن اظهار داشت: کهگیلویه بزرگ واقعا در حوزه سلامت نیاز به کمک دارد و بیشتر این کمک باید در حوزه بیمارستان دهدشت باشد تا سطح ارائه خدمات تخصصی افزایش یابد.

راه اندازی بخش آی سی یوی نوزادان

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان، یکی از مسائل و چالش های دیگر حوزه بیمارستانی در شهرستان کهگیلویه را نبود بخش آی سی یوی نوزادان عنوان کرد و یادآور شد: اگر نوزادی نیاز به آی سی یو پیدا می کرد، باید به خارج از استان اعزام می شد و امسال یکی از توفیقات ما، راه اندازی این بخش در بیمارستان دهدشت بود که نوید توسعه آن را نیز به مردم این شهرستان می دهم.

دکتر چمن احداث و بازسازی اورژانس بیمارستان دهدشت و همچنین توسعه بلوک زایمانی و زایشگاه دهدشت را از دیگر برنامه های در دست اقدام حوزه تحت مدیریت خود عنوان نمود و تاکید کرد:برای ۵ سال آینده بخش عمده ای از مشکلات این بیمارستان رفع شود اما برای ۵ سال بعد این بیمارستان جوابگو نخواهد بود و باید تدابیری از جمله تقویت بخش خصوصی در حوزه سلامت اندیشیده شود.

 

دهدشت۱

دهدشت۲

دهدشت۳

دهدشت۴

دهدشت۵

دهدشت۶

دهدشت۷

دهدشت۸

دهدشت۹

دهدشت۱۰

انتهای پیام/ مالک.م

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

css.php