کد خبر : 23504
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۵:۴۳
220 بازدیدs

دولت، استخدام ۸ هزار نفر را در دستور کار خود قرار می دهد

دولت، استخدام ۸ هزار نفر را در دستور کار خود قرار می دهد

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه در سال ۹۳، ۳۸ هزار نفر را در وزارتخانه ها و سازمان ها استخدام کردیم، گفت: برای استخدام ۸ هزار نفر دیگر هم دولت آزمون برگزار کرد.

رئیس سازمان مدیریت از برنامه دولت برای استخدام جدید ۸ هزار نفر دیگر خبر داد و گفت: برنامه ششم توسعه بر اساس شرایط پس از تحریم تدوین می شود.

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی سلام دنا؛ محمدباقر نوبخت در برنامه نگاه یک با اشاره به ارقام مختلفی که در صورت لغو تحریم ها به عنوان منابع ارزی در داخل کشور می توان از آنها استفاده کرد افزود: آنچه بعد از لغو تحریم ها بسیارمهم است شش یا هفت میلیارد دلار ارز مستقیمی نیست که در اختیارمان قرار می گیرد بلکه فضایی است که به منظور سرمایه گذاری داخلی و خارجی در کشور باز می شود.

وی اضافه کرد: ذخایر بانک مرکزی پول دولت نیست و نمی توانیم آن را در طرح های عمرانی هزینه کنیم اما همین ذخایر اعتبار جمهوری اسلامی ایران و پشتوانه ای برای سرمایه گذاری های خارجی است.
نوبخت با بیان اینکه ذخایر بانک مرکزی تحریم بود گفت: پس از لغو تحریم ها همین ذخایر، سرمایه گذاران خارجی را برای ورود به کشور ترغیب می کند.
وی تصریح کرد: میزان بدهی کشور نسبت به تولید ناخالص داخلی بسیار کم است و در عوض ما منابع بسیاری در اختیار داریم.
سخنگوی دولت حجم نقدینگی کشور را ۸۰۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: این مبلغ در شرایط تحریم در بازارهای مختلف جابجا می شد اما در شرایط پساتحریم بخشی از آن هم به عنوان سرمایه گذاری داخلی صورت می گیرد.
نوبخت با اشاره به حضور متعدد هیئت های اقتصادی خارجی و اعلام آمادگی آنها برای سرمایه گذاری در کشور افزود: سیاست دولت در مذاکره با این هیئت ها؛ این است که آنها تا چه اندازه می توانند به رشد ۸ درصدی مورد نیاز ما با سرمایه گذاری مستقیم کمک کنند.
وی گفت: انتقال فناوری های نوین به داخل کشور و تلاش طرف های خارجی برای ایجاد بازارهایی به منظور صادرات غیرنفتی ما، از دیگر سیاست های دولت در گفتگو با هیئت های اقتصادی خارجی است.
نوبخت افزود: همان گونه که مذاکره کنندگان هسته ای و سیاسی ما در مذاکرات قدرتمند عمل کردند، تیم و مذاکره کنندگان اقتصادی کشور نیز در این مذاکرات قدرتمند عمل خواهند کرد.
وی با بیان اینکه پیش بینی می کنیم تا پایان امسال برجام اجرایی شود گفت: از آغاز سال آینده در شرایط بعد از تحریم هستیم که همزمان است با سال آغاز اجرای برنامه ششم توسعه و بدین منظور برنامه ششم را در این شرایط تدوین می کنیم.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور با بیان اینکه بر اساس برنامه، متوسط رشد کشور باید ۸ درصدی باشد افزود: برای دستیابی به این رشد سالانه نیازمند ۸۰۰ هزار تا ۱۰۶۳ هزار میلیارد تومان منابع هستیم که طبیعتاً بخشی از آن از منابع داخلی و بخشی هم از طریق سرمایه گذاری خارجی تأمین می شود.
نوبخت با بیان اینکه پس از دو سال رکود، پارسال به رشد ۳ درصدی رسیدیم، اضافه کرد: تا رسیدن به رشد ۸ درصدی فاصله زیادی داریم که باید برای تحقق آن برنامه ریزی و تلاش کنیم.
وی با اشاره به اینکه همزمان با تدوین لایحه بودجه سال ۹۵، در حال تدوین برنامه ششم توسعه در سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور هستیم گفت: برنامه ششم مسئله محور است و آب، محیط زیست و اجرای تعهدات فراوان صندوق های بازنشستگی از مهمترین مسئله های دولت در تدوین این برنامه است که چنانچه به آنها توجه نشود در آینده کشور به بحران می رسد.
نوبخت با اشاره به اجرای ۱۰ برنامه توسعه ای پیش و بعد از انقلاب اسلامی افزود: با وجود اجرای این برنامه ها، همچنان به علت توازن منطقه ای در برخی مناطق با مشکل مواجه هستیم و از این رو توجه ما به آمایش سرزمین است و تا این مشکلات بکاهیم.
وی با اشاره به اینکه برای سومین سال متوالی بودجه سال آینده را تا قبل از ۱۵ آذر به مجلس شورای اسلامی تقدیم می کنیم، گفت: این لایحه را در چارچوب اقتصاد مقاومتی مد نظر مقام معظم رهبری و روش مبتنی بر عملکرد و با نگاهی به سیاست برنامه ششم تدوین می کنیم.
سخنگوی دولت با اشاره به اینکه در سال ۹۳، ۳۸ هزار نفر را با اختصاص ۵۲۵ میلیارد تومان اعتبار در وزارتخانه ها و سازمان ها استخدام کردیم، افزود: برای استخدام ۸ هزار نفر دیگر هم دولت آزمون برگزار کرد.
نوبخت گفت: فرصت های استخدامی را مخفیانه قرار نمی دهیم و حتماً برای استخدام در دستگاه های دولتی آزمون برگزار خواهیم کرد اما در عین حال برای کارکنان شرکتی سازمان ها و وزارتخانه ها اولویت هایی قرار می دهیم.
وی در پاسخ به سؤالی درباره ورود مجلس به مسئله برجام گفت: ورود مجلس شورای اسلامی در بحث برجام با ورود کنگره آمریکا به آن متفاوت است.
نوبخت افزود: در آمریکا یک حزب سیاسی مخالف دولت که مخالف توافق هسته ای و برجام است در صدد لغو آن در کنگره است اما مجلس شورای اسلامی جریان سیاسی مخالف دولت نیست و موافق دولت و برجام است.
وی تصریح کرد: بر اساس اصل ۱۸۶ قانون اساسی، از سال ۸۲ موضوع هسته ای به شورای عالی امنیت ملی سپرده شد و بر این اساس توافق هایی همچون توافق سعدآباد و پاریس هم برای تصویب به مجلس نرفت.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور اضافه کرد: موضوعی که در شورای عالی امنیت ملی تصویب شود نیاز به مصوبه مجلس ندارد و اگر برای برجام دولت لایحه ای به مجلس ارائه کند از نظر حقوقی برخلاف اصل ۱۸۶ قانون اساسی عمل کرده است.
نوبخت در بخش دیگری از این برنامه با اشاره به روی کار آمدن دولت یازدهم از شهریور سال ۹۲، گفت: دولت در حالی کار را تحویل گرفت که تنها دو ماه پیش از آن بودجه در مجلس تصویب و یک ماه پیشتر اجرایی شده بود.
وی با بیان اینکه پیش بینی اعتبارات سال ۹۲، ۲۱۰ هزار میلیارد تومان بود، افزود: با روی کار آمدن دولت یازدهم پیش بینی ما بر آن بود بر اساس شرایط موجود امکان تحقق بیش از ۱۵۰ هزار میلیارد تومان در سال ۹۲ وجود ندارد و از این رو بودجه را اصلاح کردیم.
نوبخت بیان کرد: با وجود همه تنگناها در آن سال دولت ۲۱ هزار میلیارد تومان برای اتمام طرح های عمرانی نیمه تمام اختصاص داد.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور اعتبارات پیش بینی و محقق شده سال ۹۳ را هم ۱۸۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: از این مقدار هم دولت ۳۲ هزار میلیارد تومان برای طرح های عمرانی اختصاص داد.
نوبخت افزود: دولت از ابزار بودجه برای خارج شدن از رشد منفی ۶٫۸ درصدی و شرایط رکود اقتصادی استفاده کرد.
وی تشریح کرد: با وجود آنکه همچنان در شرایط تحریم هستیم و قیمت نفت به کمترین میزان خود رسیده است، در همین حال درآمدهای کم حاصل از فروش آن را به علت تحریم نمی توانیم به داخل کشور بیاوریم، انتظارات از دولت افزایش یافته است.
سخنگوی دولت با بیان اینکه امسال در رقم های درآمدیمان از نفت و مالیات با کاهش روبرو هستیم گفت: اگر به همان میزان کاهش درآمدها، هزینه ها را کاهش ندهیم، قطعاً‌ با کمبود بودجه مواجه خواهیم شد.
نوبخت تأکید کرد: اما اگر بتوانیم به همان میزان کاهش درآمدها، هزینه ها را هم کاهش دهیم با کسری بودجه روبرو نخواهیم شد.
وی با بیان اینکه بر اساس گزارش خزانه داری کل تا ۲۵ مرداد امسال درآمدهای دولت نسبت به ۲۵ مرداد سال گذشته یک درصد بیشتر شده، اضافه کرد: این در حالی است که درآمدهای امسال نسبت به قانون بودجه مصوب ۲۵ تا ۳۰ درصد کمتر از پارسال است.
نوبخت افزود: از این رو از ابتدای سال از وزارتخانه ها خواستیم هزینه های جاری خود را کاهش دهند و در برابر، اعتبارات طرح های عمرانی را افزایش داده ایم.
وی عنوان کرد: برای خروج از رکود و عبور از شرایط سخت از هزینه های جاریمان کاستیم و البته این سیاست انضباطی با کاهش اعتبارات جاری دستگاه ها و سازمان ها و گلایه های آنها همراه شد.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور برگزاری بسیاری از همایش ها و انجام بسیاری از سفرها را غیرضروری دانست و تصریح کرد: در کشوری که با مشکلات اقتصادی و اعتباراتی مواجه است باید انضباط مالی حاکم شود.
نوبخت بودجه مصوب امسال را ۲۳۶ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: با توجه به شرایط کنونی باید ۲۰ هزار میلیارد تومان در اعتبارات جاری امسالمان صرفه جویی کنیم.
وی افزود: مصمم هستیم تا اعتبارات ۲۹۰۰ طرح عمرانی نیمه تمام را به صورت اولویت دار، اختصاص دهیم.
نوبخت گفت: دولت در این راستا امسال مبلغ ۵۵۵۲ میلیارد تومان پرداخت نقدی به پیمانکاران داشته است که این مقدار ۲٫۲ درصد بیشتر از پارسال است.

وی با بیان اینکه تورم در مرداد امسال ۱۳٫۸ درصد کاهش یافته گفت: در مرداد ۹۲ میزان افزایش قیمت ها ۴۰ درصد بود در حالی که این میزان هم اکنون به ۱۳ درصد کاهش یافته است.

منبع: تسنیم

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

css.php