کد خبر : 21363
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۲:۳۵

شیر مادر؛ ایده آل ترین غذای نوزاد تا شش ماهگی

شیر مادر؛ ایده آل ترین غذای نوزاد تا شش ماهگی

کارشناس ترویج تغذیه با شیر مادر مرکز بهداشت شهرستان بویراحمدگفت: تغذیه انحصاری با شیر مادر تا پایان ۶ ماهگی،حداکثر منافع طولانی و کوتاه مدت سلامتی را برای مادر و شیرخوار فراهم می کند.

کارشناس ترویج تغذیه با شیر مادر مرکز بهداشت شهرستان بویراحمدگفت: تغذیه انحصاری با شیر مادر تا پایان ۶ ماهگی،حداکثر منافع طولانی و کوتاه مدت سلامتی را برای مادر و شیرخوار فراهم می کند.

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی سلام دنا؛ کوثر سادات با اشاره به هفته تغذیه با شیر مادر از دهم تا شانزدهم مرداد ماه، افزود: تغذیه انحصاری با شیر مادر تا پایان ۶ ماهگی علاوه بر کاهش احتمال بارداری مادر موجب کاهش عفونت های تنفسی تحتانی، عفونت گوش میانی و بیماری های اسهالی در نوزاد می شود.

سادات اظهار داشت:  تغذیه انحصاری با شیر مادر تا ۶ ماهگی نه تنها غذای ایده ال را برای شیر خوار تامین می نماید بلکه حداکثر منافع طولانی و کوتاه مدت سلامتی را برای مادر و شیرخوار فراهم می کند.

ویتصریح کرد: تغذیه انحصاری با شیر مادر فقط دریافت شیر مادر استبه استثنای قطره یا شربت های حاوی ویتامین و مواد معدنی یا دارو که استفاده می شود.

کارشناس ترویج تغذیه با شیر مادر مرکز بهداشت شهرستان بویراحمد، ادامه داد:  اثر شیر مادر به عنوان یک استراتژی ارتقاء دهنده سلامت برای پیشگیری از چاقی کودکان کاملا شناخته شده و بر اساس مدارک موجود وابسته به دوز استفاده از شیرمادر است و اثر محافظتی در کاهش اضافه وزن در دوران کودکی دارد.

وی با بیان اینکه شروع شیر مصنوعی موجب کاهش طول مدت تغذیه انحصاری می شود، افزود: با شروع شیر مصنوعی دفعات و طول مدت تغذیه با شیر مادر به سرعت کاهش می یابد، به طوری که هر چه سن شیرخوار در شروع شیر مصنوعی پایین تر باشد محرومیت از شیر مادر زودتر اتفاق می افتد.

موانع تغذیه انحصاری با شیر مادر                                                          

وی فقدان اطلاعات، عدم شرکت در کلاس های آموزشی دوران بارداری، بی تفاوتی، باورهای غلط در مورد تغذیه با شیر مادر، عملکرد و مراقبت نامناسب در دوران بارداری، عدم پیگیری به موقع پس از ترخیص از بیمارستان، اشتغال مادر و مراقبت نامناسب از فرزند، زود شروع کردن غذای کمکی و تفسیر نادرست رفتارهای طبیعی شیرخوار، از موانع تغذیه نوزاد با شیر مادر دانست.

سادات در ادامه ی موانع تغذیه نوزاد با شیر مادر، افزود: حمایت ناکافی خانواده و اجتماع، عدم دسترسی به مادران موفق و با تجربه، ناکافی بودن ذهنی یا واقعی شیر مادر، راحت طلبی بعضی افراد در استفاده از شیر مصنوعی، از دیگر موانع تغذیه نوزاد با شیر مادر است.

اهمیت آموزش شیردهی در دوران بارداری برای سلامت شیرخوار و مادر

وی با بیان اینکه توجه به اهمیت شیر مادر سبب می شود تا مادر تلاش خود را افزایش داده و موانع را از پیش رو بردارد، افزود: گرچه اکثر مادران می دانند که شیر مصنوعی فاقد مواد ایمنی بخشی کافی است ولی تعداد کمی از افراد مطلع اند که منافع شیر مادر وابسته به دوز است، مثلا همین مقدار کم آغوز در یک تا دو روز اول، نیازهای نوزاد رسیده و سالم را برطرف می کند.

ساداتبا اشاره به اهمیت برتری شیر مادر، تغذیه انحصاری، شروع مطلوب تغذیه با شیر مادر در بیمارستان، دلایل اجتناب از شیر مصنوعی و شیر کمکی، اهمیت ویزیت به موقع بعد از ترخیص، جنبه های عملی تغذیه با شیر مادر از جمله اشتغال مادر،در دوران بارداریگفت: خدمات مشاوره ای جهت رفع مشکل و زمان شروع غذای کمکی در مراکز بهداشتی به مادران ارائه می شود.

وی یادآور شد: متخصص کودکان، متخصص زنان، ماماها، پرستاران و سایر کسانی که در بیمارستان با مادر در ارتباط هستند باید به خانم باردار و خانواده او برای تغذیه مطلوب نوزاد با شیر مادر، یاری دهند و موانع احتمالی تماس پوست با پوست و تغذیه در ساعت اول تولد و هم اتاقی مادر و نوزاد را برطرف نمایند.

انتهای پیام/پرنیان.م

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

css.php