کد خبر : 17416
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۱:۱۲
2,256 بازدیدs

خرقه می آلود و چند سوال از اصلاح طلبان کهگیلویه؟!

خرقه می آلود و چند سوال از اصلاح طلبان کهگیلویه؟!

همین تلاش های بی وقفه بود که جرقه ” کاندیداتوری” او برای مجلس را در رسانه ها روشن کرد! و نام او را به عنوان گزینه دارای شانس بالای موفقیت در میان اصلاح طلبان شهرستان کهگیلویه عنوان کردند

یک بیت شعر، پاسخ ساده و جالب دکتر چمن به طرح یک سوال انتخاباتی در حاشیه نشست خبری وی به مناسبت هفته سلامت بود؛ آنجا که تلاش شد نظر صریح وی را درباره حضور و یا عدم حضورش در انتخابات بدانند و پاسخ داد: حافظ به خود نپوشد این خرقه‌ی می‌آلود/ ای شیخِ پاکدامن، معذور دار ما را!(لینک خبر)

اما نام دکتر چمن، چگونه مطرح شد؟ و چه اتفاقی افتاد که وی به یک بیت شعر برای پاسخ به سوال خبرنگاران اکتفا کرد و آن هم در زمانی که هر روز از استعفای بعضی از مدیران برای حضور در کار و زار انتخابات مجلس اخبار جدیدی می شنویم؟!

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی سلام دنا؛ یکی از چهره های که همواره در مناسبات سیاسی و اجتماعی از محبوبیت و جایگاه بالایی برخوردار بوده و همچنان این نگاه را در جامعه هدف خود به خوبی حفظ کرده است؛ دکتر رضا چمن، متخصص اپیدمیولوژی، استاد دانشگاه و رئیس کنونی بزرگ ترین دستگاه اجرایی – آموزشی این استان یعنی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی است.

دوره تحصیل و دریافت مدرک تخصص

دکتر چمن از دوران دانش آموزی بسیار با استعداد بود و به همین دلیل پس از پایان دوره راهنمایی در کنکور نخبگان دبیرستان دانشگاه شیراز پذیرفته شد. وی در دوره دانشجویی نیز هوش و استعداد خود را به خوبی نشان داد؛ بدان حد که دکتر ملک حسینی، که درآن زمان استاد وی بود؛ پیشنهاد ادامه تحصیل در رشته تخصص جراحی را به او داد، اما علاقه اش به تحقیقات پزشکی باعث شد که اپیدمیولوژی (همه گیرشناسی بیماری ها) را برگزیند و در نهایت نیز در همین رشته تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران فارغ التحصیل گردید.

در کنار این رشته وی موفق به دریافت مدرک ام. پی. اچ(فوق لیسانس مدیریت سلامت) ار دانشگاه علوم پزشکی تهران شد و در ضمن آن نیز مطالعات و تحقیقات گسترده پزشکی؛ تالیف و ترجمه مقالات متعدد و چندین جلد کتاب و سال ها سابقه تدریس در رشته های مختلف پزشکی در سطوح کارشناسی، دکتری و تخصص؛ مطالعات گسترده ای در حوزه سیاست، ادبیات، فلسفه و فقه را در کارنامه علمی و دانشگاهی خود به ثبت رساند.

می توان ادعا نمود همین جامعیت شخصیت دکتر چمن باعث شد که بسیاری از افراد از طیف های فکری گوناگون و حتی مخالف تفکر سیاسی وی برای اندیشه اش احترام قائل باشند.

حضور در عرصه فعالیت های سیاسی

دکتر چمن از زمان دانشجویی و در تمام دوره های انتخابات مجلس و ریاست جمهوری، در فعالیت های سیاسی به عنوان یک اصلاح طلب ارزشی و روشنفکرمذهبی حضور فعالی داشته است.

این پزشک روستای سواری! در مسئولیت های اجرایی به دلیل، هوش، ذکاوت و سخت کوشی که داشت، مراحل ترقی را بسیار زود طی نمود و در دوران مسئولیت تقریبا طولانی خود در شهرستان کهگیلویه منشا خدمات مهمی شد.

وی البته پس از آن، ریاست مرکز بهداشت استان را عهده دار شد وسال ها در این مسئولیت خدمت نمود و در نهایت در دوره اول مدیریت اصولگرایان در استان بر اثر آنچه که می توان “بی مهری و برخوردهای ناصواب” نامید، مجبور به ترک استان شد.

علوم پزشکی شاهرود و ادامه فعالیت های اجتماعی

این اجبار به رفتن از یاسوج ، برای وی برکات و نعمت های فراوانی داشت و همین کوچ اجباری، منجر به عضو هیات علمی شدن وی در دانشگاه علوم پزشکی شاهرود و در ادامه پذیرش مسئولیت دانشکده و معاونت بهداشتی آن دانشگاه شد که تا زمان پذیرش مسئولیت وی در کسوت رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان هم چنان تدوام داشت.

فضای سیاسی حاکم بر شاهرود، تفاوت های اساسی با استان ما داشت، در آن شرایط فرصتی دیگر برای وی مهیا گردید تا همکاری علمی – تحقیقاتی نیز در پروژه چشم پزشکی دکترهاشمی(وزیر کنونی بهداشت) داشته باشد که این تحقیق علمی زمینه دوستی طولانی مدت این دو را رقم زد.

آنگونه که دانشجویان بومی هم استانی در شاهرود بارها تاکید کردند؛ به همت دکتر چمن و تعدادی دیگر از اعضای هیات رئیسه دانشگاه علوم پزشکی شاهرود؛ “چراغ اصلاح طلبی” حتی در دولت گذشته روشن و پرفروغ بود و در آن شرایط خاص سیاسی وی و همکارانش پناهگاه دانشجویان اصلاح طلب بودند و اینگونه شد که اکثر مجموعه هیات رئیسه آن روزهای شاهرود؛اکنون نیز به عنوان روسای دانشگاه ها ارتقا یافته و یا تحت عنوان معاونین دانشگاه ها در حال خدمت هستند.

بازگشت مجدد دکتر چمن به استان

دکتر چمن، گزینه مورد نظر و حمایت جدی نمایندگان استان برای رئیس دانشگاه استان شدن؛ نبود، اما وزارتخانه سبک مدیریت و خلاقیتش را قبول داشت و در نهایت وی توانست نظر آنان را جلب نموده و از میان سه گزینه پیشنهادی به عنوان رئیس دانشگاه به استان کهگیلویه و بویراحمد آمد، اما این بار تلاش نمود خاطرات تلخ روزهای آخر دانشگاه علوم پزشکی یاسوج را فراموش کند و همت جدی خود را مصروف بازنگری و ایجاد تحول جدی در ساختار خدمت و خدمات دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد نماید.

چمن

تلاش برای  افزایش سطح خدمات سلامت در استان

رضا چمن در این زمینه موفق عمل کرد؛ البته شانس نیز با نیت خوب او همراه شد و طرح تحول نظام سلامت نیز به یاریش آمد تا عنوان ” گل سر سبد ادارات استان” را برای مجموعه تحت مدیریتش ثبت کند و در این زمینه تایید دلسوزان بسیاری را برای خود و همکارانش به ارمغان آورد.

طرح نام دکتر چمن برای انتخابات کهگیلویه در رسانه ها

همین تلاش های بی وقفه بود که جرقه ” کاندیداتوری” او برای مجلس را در رسانه ها روشن کرد! و نام او را به عنوان گزینه دارای شانس بالای موفقیت در میان اصلاح طلبان شهرستان کهگیلویه عنوان کردند و خیلی زود با توجه به پیشینه سیاسی روشن وی این خبر فراگیر و مورد استقبال قرار گرفت.

بسیاری بر این باورند که بیش از هر زمان دیگری ، اکنون به حضور او در صحنه انتخابات مجلس نیاز است! اما این سکه روی دیگری هم دارد؛ظاهر امر اینگونه به نظر می رسد که قشر تحصیلکرده و دانشگاهی مرتبط با حوزه بهداشت و درمان ترجیح می دهند، وی مسئولیت مهم کنونی خود را رها نکند؛ آنجا که با نوشتن و بیان دیدگاه های خود در سایت های خبری از وی می خواهند که ” همتش را مصروف ادامه روند مثبت کنونی دانشگاه تحت مدیریتش قرار دهد” و فراموش نکنند که سلامتی مردم در شرایط حاضر امر بسیار مهم و حائز اهمیتی است و در کنار آن گروهی دیگر اعتقاد دارند رضا چمن و همفکران سیاسی اش باید ضرورت تحول و تغییر در شهرستان کهگیلویه را حس کنند و برای تفاهم و یکدلی جریان موسوم به اصلاح طلبی در کهگیلویه وارد صحنه انتخابات مجلس شود.

در کنار فضای ایجاد شده در رسانه ها و افکار عمومی، دکتر چمن تلاش نمود که همچنان در زمینه انتخابات سکوت کند و ظاهر امر اینگونه نشان می دهد که اصرار همکاران و دانشجویانش برای ادامه خدمت در دانشگاه علوم پزشکی وزنه سنگین تری خواهد بود و این خدمت را تداوم می دهد و ظاهر امر اینگونه است که او نیز به صف کسانی پیوسته که ترجیح می دهند ” خرقه‌ی می‌آلود” اصلاح طلبان استان را نپوشند!

چند سوال بی پاسخ از اصلاح طلبان

حالا هر چه به آغاز این ماراتن سنگین و نفس گیر نزدیک تر می شویم چماق تخریب را نیز نزدیک تر می بینیم؛ سوال اینجاست که چگونه افرادی که تحت لوای نام جریان موسوم به اصلاح طلبی تحمل طرح نام افرادی همچون دکتر چمن را از طرف مردم و رسانه ها ندارند؛ خواهند توانست آرای عمومی را به سمت خود جذب کنند؟ و مهم تر اینکه آیا در ادامه این کارزار سنگین، از اصلاح طلبان، سوال نخواهد شد که چه فضایی را در شهرستان کهگیلویه ایجاد نموده اید که تحصیلکرده های باسابقه، روشنفکر و خوش ذوق همشهری به محض طرح درخواست مردمی برای شرکت در انتخابات به دلیل فضاسازی سنگین تخریبی ایجاد شده ترجیح می دهند نباشند و به این درخواست ها نه بگویند؟

انتهای پیام/م.م

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 11 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۹
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

احمد دوشنبه , ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۲:۵۴

ایشان همان بهتر که در همان دانشگاه بماند وخدمت کند ………
برخورد عملی ایشان چه گذشته وچه حال درمان درد اصلاح طلبان نبوده ونیست .

امیر شنبه , ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۵:۵۲

بسیار درست میفرمایید سوابق هر مردی اینده او را هم معلوم میکند

محمد دوشنبه , ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۲:۵۹

برادر من !!!!!!!!!!!!!!!!!
این آقا نمی تواند ونتوانسته در عمل حتی نگاه اقلیتی از اصلاح طلبان را جلب کند .خیلی ها بهتر وبیشتر از ایشان زحمت کشیده وخون دل خورده اندکه انشاءلله خواهند آمد .

ناشناس دوشنبه , ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۶:۲۳

حیف شخصیت علمی و دانشگاهی دکتر چمن هست که بخواهد وارد صحنه انتخابات ناسالم کهگیلویه بشود.

اداری دوشنبه , ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۶:۲۵

متن کامل و دقیقی بود نتیجه این استعداد و تخصص سروسامان دادن به دانشگاه علوم پزشکی بود ، دانشگاهی که با ماهها معوقه به پرسنل و بی نظمی و بیعدالتی در بکارگیری نیروهالحظات آخر نفس کشیدن را بسر میبُرد اماالآن به لطف انتخاب بجای وزیر بهداشت و حضور دکتر چمن برمسند ریاست دانشگاه تحولات مثبت دردانشگاه بوضوح قابل فهم است

همشهری دوشنبه , ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۲۲:۳۰

کاش به عرصه انتخابات وارد نشود مگر نمایندگی توانمندی خاصی میخواهد ؟ توانمندیهای این فرد باید در راه خدمت واقعی به مردم بکارگرفته شود واین خدمت به مردم در دانشگاه متبلور میشود

اداری دوشنبه , ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۲۲:۲۳

درود بر شجاعت رییس دانشگاه در مقاومت در برابر خواسته های نابحق ایشان مستحق بهترینها هستند

همشهری دوشنبه , ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۲۲:۲۶

بااین موفقیتهای چشمگیر تحصیلی و علمی واقعا حیف است قصد کاندیداتوری مجلس داشته باشد

کارشناس توسعه دوشنبه , ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۲۲:۳۶

حق مطلب به خوبی ادا شده. آفرین بر انصافتان

آخرین اخبار

css.php