کد خبر : 1326
تاریخ انتشار : یکشنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۳ - ۲۲:۵۸

جبران کمبود زیرساخت‌های گردشگری با همدلی دستگاه‌های اجرایی استان

جبران کمبود زیرساخت‌های گردشگری با همدلی دستگاه‌های اجرایی استان

امنیت و آرامش مهمترین بستر برای سفر است که نیروی انتظامی تلاش کرد به بهترین شکل امنیت مسافران را تامین کند.

 استاندار کهگیلویه و بویراحمد معتقد است: دستگاههای اجرایی متولی در ستاد نوروزی استان با همدلی و همکاری ضعفهای ناشی از کمبود زیرساختهای گردشگری در استان را جبران کردند.
مراسم تجلیل از خادمان ستاد تسهیلات نوروزی استان بعدازظهر یکشنبه با حضور استاندار کهگیلویه و بویراحمد و جمعی از مدیران عضو این ستاد در یاسوج برگزار شد.

در این مراسم که با استقبال گسترده فعالین بخش های مختلف ستاد تسهیلات نوروزی مواجه شده بود، همه مدیران متولی در بخش‌های مختلف به ارائه گزارش عملکرد خود پرداختند.

آمارهای ورود گردشگران به استان دقیق و شفاف بود

معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد به عنوان اولین سخنران در این مراسم گفت: هفت کمیته ستاد خدمات سفر کهگیلویه و بویراحمد شامل کمیته انتظامی، اسکان، نظارت، حمل و نقل، آمار و پشتیبانی و تبلیغات در زمستان گذشته تشکیل شد و تدابیر لازم برای استقبال از مسافران نوروزی اندیشیده شد.

پژمان نیک اقبال اظهار داشت: کار برنامه‌ریزی و تعیین وظایف کمیته ها نیز به خوبی انجام شد و در ایام نوروز شاهد همکاری و هماهنگی مطلوب در راستای خدمات رسانی به مسافران نوروزی بودیم.

وی در خصوص آمار مسافران نیز گفت: در سال جاری بر خلاف سال گذشته عبور مسافران از این استان ملاک قرار نگرفت بلکه اسکان مسافران در استان به عنوان آمار حضور گردشگران تلقی شد.

نیک اقبال بیان کرد: این مسئله موجب شد آمار دقیقتر و شفافتری از حضور مسافران در استان بدست آید.

معاون استاندار همچنین از تشکیل سه تیم بازرسی قبل و در حین سفرهای نورزی خبرداد و بیان داشت: این تیم مشکلات را قبل از سفرها رصد کردند و در حین سفرها نیز بازرسی خود را از همه شهرستان‌های استان انجام دادند.

وی تاکید کرد: در ایام نوروز اعضای ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی میهمان نوازی مردم این استان را به رخ کشاندند.

معاون استاندار همچنین بر لزوم آمادگی برای سفرهای تابستانی تاکید کرد و گفت: ستاد تسهیلات سفر در تمام ایام سال در این استان فعالیت خود را ادامه می‌دهد.

وی افزود: این استان هر ساله بیش از پیش به کشور شناسانده و به‌عنوان مقصدی برای گردشگران معرفی می‌شود و بر این اساس لازم است خدمات و زیرساختها با توجه به ظرفیتها و میزان حضور گردشگران مهیا شود.

اسکان یک میلیون و 343 هزار مسافر در استان

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد هم در این مراسم گفت: در مجموع یک میلیون و 343 هزار مسافر نوروزی در این استان اسکان یافتند.

محمود باقری افزود: این افراد در هتل ها، مهمانسراها، مدارس، کمپینگهای اقامتی و پارکها اسکان یافته اند.

وی بیان داشت: شهرستان گچساران با 480هزار نفر بیشترین اسکان مسافران را داشته و پس از آن شهرستان بویراحمد با 354 هزار نفر در رتبه دوم قرار دارد.

باقری بیان کرد: شهرستان کهگیلویه نیز 163 هزار نفر، باشت 133 هزار نفر، دنا 92 هزار نفر، بهمئی 53 هزار و چرام و لنده هرکدام 27 هزار نفر اسکان مسافر داشته‌اند.

زیرساخت‌ها متناسب با رشد ورود گردشگران نیست

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان نیز در این مراسم رشد حضور گردشگران در استان را ناشی از معرفی بیش از پیش ظرفیت‌های استان برشمرد و گفت: فرهنگ گردشگری و سفر نیز به تبع این مسئله در حال رشد است.

دکتر رضا چمن افزود: به نسبت رشد چشمگیر ورود گردشگر به این استان، زیرساخت‌ها فراهم نیست.

وی مدیریت در این شرایط را کار سختی دانست و بیان داشت: جز با ایثار و مدیریت جهادی نمی‌توان در این شرایط موفق بود.

چمن همچنین حجم مراجعات به مراکز اورژانس و بیمارستانها در ایام تعطیلات نوروز را چهار برابر ایام معمول عنوان کرد و افزود: همکاری بخش خصوصی در این زمینه در سالهای آینده ضروری است.

وی اظهار داشت: بخش خصوصی در حوزه در مان در این استان خیلی فعال نیست و همه انتظارات متوجه این دانشگاه است.

چمن بیان کرد: لازم است ظرفیتهای این بخش نیز در ایام نوروز مورد استفاده قرار گیرد.

راه اندازی 13 پایگاه امداد کوهستان و جاده‌ای

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان نیز با ارائه گزارشی از عملکرد امدادگران این جمعیت در ایام نوروز گفت: در این ایام سه طرح با همکاری پرسنل، امدادگران و داوطلبان این جمعیت برگزار شد.

مسعود مثنوی افزود: در این ایام 13 پایگاه سیار کوهستان وجاده ای به امدادرسانی پرداختند.

وی بیان داشت: همچنین 500 نفر از داوطلبان این جمعیت به ارائه خدمات داوطلبانه به مسافران نوروزی پرداختند.

وی از راه‌اندازی ایستگاه‌های سلامت و استقبال از مسافران نوروزی خبرداد و گفت: در کنار این‌ها چادرهای فرهنگی و خیمه‌های نماز برپا شد و روحانیون به سوالات شرعی مسافران پاسخ می گفتند.

مثنوی یادآور شد: پزشکان نیز به صورت داوطلبانه در پایگاههای امداد جاده‌ای جمعیت حضور یافتند و به مسافران نوروزی خدمات درمانی ارائه کردند.

کاهش 27درصدی جرائم خرد

فرمانده نیروی انتظامی استان نیز در این مراسم گفت: ارائه خدمات مورد رضایت مسافران نوروزی نتیجه تعامل و همکاری همه دستگاههای اجرایی استان بوده است.

سرهنگ غلام عباس غلام زاده افزود: امنیت و آرامش مهمترین بستر برای سفر است که نیروی انتظامی تلاش کرد به بهترین شکل امنیت مسافران را تامین کند.

وی بیان کرد: امنیت در این استان چه در بخش ترافیکی و چه انتظامی بسیار مطلوب بوده است.

غلام‌زاده اظهار داشت: جرائم خرد همچون سرقت نیز در این ایام 27درصد کاهش یافته است.

وی عنوان کرد: تصادفات نیز در مجموع در این ایام 9درصد کاهش یافته است.

فرمانده نیروی انتظامی استان تصریح کرد: در مجموع در این ایام دو هزار و 200نیرو در بخشهای انتظامی و ترافیکی به صورت شبانه روزی فعالیت کردند.

وی افزود: 370 گشت خودرویی، موتوری و پیاده نیز در نقاط مختلف استان حضور داشته و خدمات رسانی کردند.

وی بیان داشت: 30 ایستگاه پلیس نیز به طور تمام وقت در خدمت مسافران بودند و این استان در کل در زمینه امنیت در این ایام جزء پنج استان برتر کشور بود.

اسکان 118 هزار مسافر در 191 مدرسه استان

مدیرکل آموزش و پرورش استان نیز در این مراسم گفت: در تعطیلات نوروز امسال 118 هزار نفر درمدارس این استان اسکان داده شدند.

هادی زارع پور عنوان کرد: این میزان نسبت به سال گذشته 10درصد رشد داشته است.

زارع پور اظهار داشت: این تعداد شامل 23 هزار و 542 خانوار فرهنگیان و دیگر گروه‌های مسافران نوروزی است که درمدارس اسکان یافتند.

وی بیان کرد: در مجموع تا پایان روزچهاردهم فروردین 235 هزار و 420 نفر روز مسافر نوروزی شامل خانواده‌های فرهنگیان و سایر اقشار در مدارس این استان اسکان یافتند.

زارع پور اظهار داشت: امسال 191 آموزشگاه با هزار و472 كلاس درس براي اسكان ميهمانان نوروزي درقالب كاملا‍ تجهيز، نيمه تجهيز وعادي اختصاص يافت.

وی افزود: در این مدارس امكاناتي از قبيل يخچال، تلويزيون، موكت وفرش در اختيار خانواده ها قرار گرفت.

گردشگری اصلی ترین محور توسعه استان

استاندار کهگیلویه و بویراحمد به عنوان آخرین سخنران این مراسم با تقدیر از تلاشهای دستگاههای اجرایی استان در این ایام گفت: موفقیت در خدمات رسانی به مسافران در ایام نوروز نتیجه یک کار گروهی و هماهنگی و همدلی بوده است.

سید موسی خادمی گردشگری را یکی از محورهای توسعه این استان عنوان کرد و افزود: این استان با توجه به استعدادها و ظرفیتهای بی شمار گردشگری قابلیتهای فراوانی برای توسعه دارد.

وی بیان کرد: وجود اقلیمها و طبیعت خدادادی در این استان شرایط را برای اکوتوریسم و گردشگری طبیعت مهیا کرده اما به رغم این ظرفیتها هنوز نتوانست ایم زمینه را برای استفاده مردم فراهم کنیم.

وی بر فعال کردن استعدادهای اکتوریسم استان تاکید کرد و گفت: باید جاذبه های استان به خوبی معرفی و از طرفی زیرساخت‌ها نیز آماده شوند.

خادمی تصریح کرد: افزایش میزان گردشگر و تراکم جمعیت گردشگران در ایام نوروز موجب می شود ضعفها را به خوبی شناسایی کرده و در راستای ایجاد زیرساختهای پایدار تلاش کنیم.

وی با بیان اینکه با همدلی و همکاری همه دستگاه‌ها ضعف‌ها پوشانده شد و ظرفیت‌ها برای خدمات رسانی چند برابر شد، گفت: این استان به هر شکل امکانات زیرساختی خوبی ندارد اما با این همه مدیران توانستند در سال اول کار خود عملکردی مطلوب از خود به جای بگذارند.

وی بر مستندسازی اقدامات صورت گرفته توسط دستگاهها تاکید کرد و گفت: باید تجربیات هرساله برای استفاده در سال بعد گردآوری و ثبت شود.

در پایان این مراسم از فعالیت های مدیران دستگاههای اجرایی فعال در ستاد خدمات نوروزی استان تجلیل شد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

css.php